Photon Energy očekává, že regulatorní změny v ČR a SR sníží zisk EBITDA v roce 2022 až o 2 mil. EUR
Společnost Photon Energy Group ve středu večer zveřejnila vyčíslení nedávných regulatorních změn v ČR a SR na své účetní výkazy. Společnost očekává, že negativní dopad do EBITDA v roce 2022 dosáhne až 2 mil. EUR a na ocenění elektráren až 4 mil. EUR.

Photon Energy očekává až o 2 mil. EUR nižší EBITDA při stejné produkci
Společnost očekává, že konsolidované výnosy z českých solárních elektráren budou nedotčené a že hrubý provozní zisk EBITDA při konstantní produkci bude v roce 2022 až o 1 mil. EUR nižší.
Konsolidované výnosy i EBITDA ze slovenských elektráren by v roce 2022 měly být při konstantní produkci nižší až o 1 mil. EUR.
Regulatorní změny by se také měly projevit snížením ocenění elektráren až o 4 mil. EUR, ve stejné výši také na konsolidovaném vlastním kapitálu v roce 2021. Společnost očekává, že poměr vlastního kapitálu se bude nadále „řádně držet v rozmezí 25 až 30 %“. Management poznamenává, že považuje ocenění elektráren za konzervativní.
Společnost očekává, že dopad změn v ČR bude v dalších letech postupně odeznívat s ohledem na minimálně 2% indexaci výkupních cen. Společnost také uvádí, že plánuje s českým portfoliem v roce 2022 přejít na alternativní plán zelených bonusů, což by jí při současných cenách elektrické energie umožnilo výrazně kompenzovat dopady regulatorních změn prodeji elektřiny za tržní ceny.
Regulatorní změny by se mohly projevit potenciálním prodloužením splátkového kalendáře slovenských elektráren.
Kompletní tisková zpráva včetně popsání regulatorních změn v České republice i Slovenské republice zde (pdf).
V roce 2020 společnost dosáhla hrubého provozního zisku EBITDA ve výši 8,44 mil. EUR.
Akcie Photon Energy
Akcie Photon Energy (BAAPEN) na pražské burze uzavřely o 1,4 % níže na 43,8 Kč.
Zdroj: Photon Energy
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Photon Energy: Sadif Investment Analytics zvyšuje cílovou cenu a doporučení
- Photon Energy zveřejnil výsledky za 1Q
- Pražská burza otevírá v zelených číslech, ČEZ dnes pořádá VH a Photon reportoval výsledky za 1Q
- Photon Energy provedla dodatečné úpravy k výsledkům za 4Q 2025
- Pražská burza v úvodu obchodování posiluje
Nejnovější:
- Asijsko-pacifický region posílil i přes pokles u výrobců paměťových čipů
- Firemní výsledky pro tento týden: Nike, Constellation Brands, General Mills, FactSet,..
- Frankfurtská burza otevírá týden v zelených číslech
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v květnu meziročně vzrostla o 3,2 % při očekávání 2,7 %
- Pražská burza otevírá týden pozitivně
- Colt CZ: Valná hromada schválila dividendu ve výši 30 Kč na akcii
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Očekávané události: Ekonomická důvěra (eurozóna), index výrobní aktivity dallaského Fedu (USA)
- USA uzavírá v kosmetické ztrátě




