Tomáš Holub z bankovní rady ČNB se pravděpodobně přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bps
Člen bankovní rady Tomáš Holub v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že na měnovém zasedání, které se má konat 30. září, pravděpodobně podpoří zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.
Česká národní banka zatím zvýšila hlavní dvoutýdenní repo sazbu ve dvou krocích, a to v červnu a srpnu, vždy o 25 bazických bodů na současných 0,75 %.
Ze sedmičlenné bankovní rady hlasoval v letošním roce pro zvýšení hlavní sazby o 50 bps pouze Vojtěch Benda, pro schválení návrhu je však nutný souhlas její prosté většiny. V současné chvíli se k možnosti utažení o půl procentního bodu přiklání nejméně dva další členové rady, poznamenala agentura Reuters.
Svůj protiinflační postoj podpořil Holub dodatečným komentářem, že debata o zvýšení sazeb o 25, či 50 bazických bodů by se mohla opakovat také při listopadovém zasedání bankovní rady.
"Za mě se celá situace celkem zřetelně kloní k tomu, že je třeba nejen pokračovat ve zvyšování sazeb na každém dalším zasedání, což jsme už dost silně avizovali v srpnu, ale je potřeba vložit tam asi i nějaký výraznější krok," řekl Holub.
Zdroj: Reuters
Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA uzavírá v kosmetické ztrátě
- Americké indexy mírně posilují
- Frankfurtská burza zakončila obchodní týden v záporných hodnotách
- Pražská burza odolala negativnímu zahraničnímu sentimentu a mírně posílila
- USA: Spotřebitelská důvěra University of Michigan v červnu podle konečných dat na 49,5 b.
- Wall Street otevírá pátek v červeném
- Americké futures kontrakty odepisují
- USA: Velkoobchodní zásoby v květnu podle předběžných dat vzrostly o 0,3 % při očekávání 0,4 %
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,26
- Vývoj cen komodit: Ropa (-3,09 %), pšenice (-1,7 %), zemní plyn (+1,37 %)




