ECB vztyčuje prst před klimatickými riziky, nový zátěžový test prověří kapitálovou přiměřenost bank
Evropská centrální banka přitvrzuje ve své pozici vůči obchodním bankám, jež má za cíl připravit na zátěžové testy, které v příštím roce odhalí zranitelnost vůči rizikům klimatických změn.
Evropská měnová autorita dala dříve v tomto roce najevo nespokojenost se snahou institucí finančního sektoru reagovat na rizika klimatického charakteru. ECB tak po bankách požaduje údaje o tom, jak by se jejich rozvahy mohly vyvíjet do roku 2050 v období za 10, 20 a 30 let. Regulátor bude navíc také zkoumat souvislost klimatických faktorů a zisků bankovních domů. Dle utajeného zdroje zahájí ECB metodiku v říjnu letošního roku.
Politiky evropských států mají za cíl postavit banky do čela v boji proti klimatickým změnám. Primárním úkolem pak bude zapříčinit odliv kapitálu od znečišťovatelů životního prostředí. Na rozdíl od trhu ve Spojených státech, kde je moderní získávat finance na kapitálovém trhu, je evropský region velmi závislý na financování od úvěrových institucí, poznamenal Bloomberg. Je tedy nyní úlohou investorů, vzít na vědomí fakt, že banky s vysokým podílem úvěrování ekologicky nepřátelských společností, mohou čelit vyššímu kapitálovému požadavku, což by mohlo snížit jejich schopnost vyplácet dividendy.
ECB dala jasně najevo, že začne postupně ke klimatickému riziku přistupovat se stejnou závažností, jako ke kterémukoliv jinému riziku. Ředitel agentury Fitch v Londýně Monsur Hussain navíc k záležitosti dodal, že mimo společenskou odpovědnost banky nezačleňují ESG rizika (environmentální, sociální a korporátní rizika) do všech obchodních aspektů, včetně oceňování.
Dle průzkumů ECB by se mohla u bank evropského regionu do roku 2050 zvýšit průměrná pravděpodobnost selhání úvěrových portfolií s expozicí vůči klimatickým rizikům o 30 %.
Zdroj: Bloomberg
Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,49 %), zlato (+1,43 %), měď (+1,23 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,97
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě v dubnu dle konečných dat na 49,0 b. při očekávání 48,7 b.
- Německo: Index PMI ve výrobě dosáhl v dubnu dle konečných dat 48,4 b. při očekávání 48,0 b.
- ČR: Index PMI ve výrobě v dubnu na 48,9 b. při očekávání 48,0 b.
- Microsoft ve 3Q překonal očekávání v klíčových metrikách, hlavním tahounem zůstávají cloud a AI
- DAX otevírá v zeleném, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Pražská burza v úvodu posiluje, dnes je poslední den s nárokem na dividendu u Komerční banky na BCPP
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 75 EUR a potvrzuje nákupní doporučení
- Akciový výhled