ČNB přistupuje ke zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy na 1,50 % s platností od října 2022
Bankovní rada ČNB dnes rozhodla, že od 1. října 2022 dochází ke zvýšení proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v ČR o 50 bazických bodů na 1,50 %. Aktuálně uplatňovaná sazba proticyklické kapitálové rezervy činí 0,5 %.
ČNB se letos již k jednomu zvýšení proticyklické kapitálové rezervy odhodlala, když ji v květnu zvýšila o 0,5 p.b. na 1 % s platností od 1. července 2022 (více zde). V případě pokračujícího rychlého růstu úvěrů a zesílení přijímání rizik do bilance bankovního sektoru je ČNB připravena k dalšímu zvyšování.
V případě zhoršení ekonomických podmínek bude ČNB připravena za účelem podpoření schopnosti bank úvěrovat nefinanční podniky a domácnosti proticyklickou kapitálovou rezervu snížit či bezprostředně uvolnit.
Proticyklickou kapitálovou rezervu mají určité instituce povinnost vytvářet v období nadměrného úvěrového růstu, který může představovat zvýšení systémového rizika. V období, kdy je úvěrová aktivita utlumena, by měla tato rezerva být snížena či rozpuštěna.
Zdroj: ČNB
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Pražská burza otevírá v kladných hodnotách
- Erste: BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu ze 105 EUR na 110 EUR se stávajícím doporučením
- Moneta: HSBC zvyšuje cílovou cenu ze 205 Kč na 225 Kč a doporučení ponechává na „Buy"
- Komerční banka: UBS mírně snižuje cílovou cenu na 1 280 Kč se stálým doporučením „Buy“
- Erste: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu akcií na 110,26 EUR a zachovává doporučení na „Neutral“
Nejnovější:
- Zámořské akcie za sebou mají nejhorší seanci od letošního března
- Americké akcie v závěru týdne oslabují
- Frankfurtská burza uzavírá seanci poklesem
- Pražská burza rostla proti zahraničí o 0,9 %
- Wall Street v úvodu odepisuje, analytik UBS Holt varuje před bublinou v polovodičovém sektoru
- Michal Strnad zakládá novou investiční společnost, která může disponovat až 10 mld. EUR
- USA: Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 % při očekávání 0,3 %
- CTP: Agentura Moody's zvýšila rating na Baa2 se stabilním výhledem
- Americké futures kontrakty se obchodují v záporu
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-7,7 %), měď (-4,76 %), ropa (+3,05 %)




