Nvidia: Akvizice Arm v ohrožení, britští regulátoři žádají o důkladnější prošetření dohody
Dohoda technologického giganta Nvidia o akvizici designéra čipů Arm je v ohrožení hlubšího regulatorního šetření ze strany britských regulátorů, musí také ještě projít několikaměsíčním schvalovacím procesem EU, zrušením dohody hrozí Velká Británie i z bezpečnostních důvodů. Nvidia v uskutečnění akvizice věří.
Britští regulátoři žádají delší a důkladnější prošetření potenciální akvizice designéra a vývojáře čipů Arm společností Nvidia. Britský regulatorní úřad pro ochranu spravedlivé hospodářské soutěže Competition and Markets Authority (CMA) v prohlášení vyjádřil obavy, že uskutečnění akvizice by Nvidii poskytlo příliš velkou kontrolu nad čipy využívanými datovými centry, chytrými zařízeními a videoherními konzolemi.
Prodloužený regulatorní výzkum potenciální akvizice by mohl ohrozit uzavření dohody o jejím uskutečnění, původní cíl společnosti Nvidia o uzavření dohody již v březnu roku 2022 se dle Bloombergu zdá již nyní být nepravděpodobný. Nvidia totiž stále nezažádala souhlas Evropské unie, jejíž prodloužené hodnocení dohody může trvat alespoň pět měsíců.
O případném hlubším šetření od CMA rozhodne státní tajemník pro digitální technologie Oliver Dowden. Nezávisle na tomto rozhodnutí Dowden také zvažuje, zda by neměla být akviziční dohoda zcela zablokována na základě možného ohrožení národní bezpečnosti. Dle nejmenované informované osoby se Velká Británie přiklání k vetování dohody, uvedl Bloomberg dříve v tomto měsíci.
Vyjádření Nvidia a názor analytika Bloombergu
Nvidia „se těší na příležitost adresovat prvotní názory CMA a vyřešit jakékoli obavy, které by vláda mohla mít,“ stojí emailovém v prohlášení Nvidia. „Jsme si nadále jisti, že tato transakce bude přínosná pro společnost Arm, její licence, konkurenci a Velkou Británii,“ uvádí prohlášení.
Dle analytika Bloombergu Aitora Ortize je regulatorní souhlas s akvizicí možný, pokud se obě společnosti dohodnou na komplexnějších podmínkách dohody, které by vyřešily obavy regulátorů. „Analýza CMA dává Dowdenovi výbornou příležitost posunout záležitost do druhé fáze, aniž by zatím učinil rozhodnutí na základě národní bezpečnosti,“ uvedl Ortiz.
Obavy konkurence
Záměr Nvidia koupit Arm od jejího nynějšího japonského vlastníka SoftBank Group od počátečního oznámení vzbuzuje antimonopolní obavy ze strany konkurence jako Qualcomm či Google. Obavy se týkají možnosti, že Nvidia získá kontrolu nad licencemi k zásadním technologiím v oblasti výroby čipů.
Společnost Arm dosud zůstávala neutrálním dodavatelem návrhů technologií a licencí pro široké spektrum společností v technologickém sektoru, mnoho z těchto firem si přitom konkuruje. Současný vlastník Arm, SoftBank, který společnost koupil v roce 2016, tuto neutralitu zachovává.
Akcie společnosti Nvidia na NASDAQ rostou o 3,17 % na 204,26 USD.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Sektor polovodičů táhne americké akciové indexy dolů
- Nvidia varuje, že zákaz vývozu čipů do Číny povede k odpisu 5,5 miliardy dolarů
- Nvidia a AMD přesouvají část produkce svých čipů do USA
- Americké akcie v úvodu obchodování rostou, USA dočasně vyjmuly elektroniku z celních opatření
- Americké akcie mírně oslabují, Čína varuje domácí firmy před nákupem čipů od Nvidie
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %