Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ a vláda v úterý nejspíš podepíšou memorandum o podpoře továrny na baterie pro elektromobily

ČEZ a vláda v úterý nejspíš podepíšou memorandum o podpoře továrny na baterie pro elektromobily

26.7.2021 17:14, BAACEZ

Skupina ČEZ by v úterý měla s vládou podepsat memorandum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily zvané Gigafactory. O podpisu memoranda bude dnes rozhodovat vláda.

Skupina ČEZ a vláda v úterý nejspíš podepíšou memorandum o podpoře projektu továrny na baterie pro elektromobily, takzvané Gigafactory, v Česku. Záměr musí dnes odsouhlasit vláda, uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Investice by v první fázi měla činit minimálně 52 mld. korun a vytvořit alespoň 2300 nových pracovních míst, píše web oenergetice.cz s odkazem na materiály ČTK.

„ČEZ má zájem realizovat a vláda má zájem podpořit projekt Gigafactory produkující baterie pro elektrická vozidla v České republice jako strategický projekt, který urychlí transformaci jak energetického, tak automobilového průmyslu. Záměrem projektu je rovněž vytvoření unikátní příležitosti k transformaci strukturálně postižených regionů v České republice,“ je uvedeno v textu memoranda.

ČEZ bude v projektu vystupovat jako investor, dodavatel energií, energetických služeb a lithia z místních zdrojů, bude také zajišťovat vhodné prostory a zázemí pro realizaci projektu a je rovněž připraven zajistit financování zamýšleného projektu, vyplývá z dokumentu.

Vláda se na projektu bude podílet prostřednictvím ministerstva průmyslu formou vhodné veřejné podpory, jejíž výše má dle memoranda poskytnout „efektivní pobídkový stimul pro investora“.

ČEZ a vláda chtějí společně rozvíjet hodnotový řetězec baterií, který bude zahrnovat aktivity od těžby surovin po zpracování baterií k druhotnému použití a jejich recyklaci. Značná část tohoto řetězce by měla být umístěna v ČR.

V případě odsouhlasení podpisu memoranda vládou by ho v úterý měl za stát podepsat ministr Havlíček a za ČEZ generální ředitel Daniel Beneš.

O plánu skupiny ČEZ na projekt Gigafactory informoval Havlíček již loni. Na výrobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušných horách, uvádí web oenergetice.cz.

Akcie ČEZ k závěru obchodování na pražské burze klesají o 0,92 % na 591,00 Kč, na burze RM-SYSTÉM klesají o 0,84 % na 592,00 Kč.

Zdroj: oenergetice.cz


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7521426,12586
USD21,1481522,32185
GBP29,0187530,62925
CHF22,8620924,13091
PLN5,386235,68517

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X