Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Facebook dosáhl zamítnutí žaloby Federální obchodní komise, kapitalizací přesáhl 1 bil. USD

Facebook dosáhl zamítnutí žaloby Federální obchodní komise, kapitalizací přesáhl 1 bil. USD

29.6.2021 10:58, FB

Společnost Facebook dosáhla zamítnutí antimonopolní žaloby, skrze kterou Federální obchodní komise a koalice států vedená New Yorkem požadovaly rozdělení společnosti.

Ilustrační foto od Pexels

Ilustrační foto, zdroj: Pexels

Zamítnutí antimonopolní žaloby

Facebook včera obdržel kladné rozhodnutí amerického soudu, který zamítl žalobu od Federální obchodní komise (FTC) a koalice států pod vedením New Yorku. Dle obžaloby má Facebook monopol na trhu sociálních sítích, žalobci požadovali rozdělení společnosti.

Americký okresní soudce James Boasberg v pondělí ve Washingtonu vyhověl žádosti Facebooku o zamítnutí této žaloby. Ke zdůvodnění rozhodnutí prohlásil, že dle jeho názoru FTC své tvrzení o monopolu Facebooku dostatečně nepodložila.

Dle usnesení soudce je tvrzení agentury, že Facebook vlastní přes 60 % vágně definovaného trhu „příliš spekulativní a dochází k nepodloženému závěru“. Boasberg dále prohlásil, že FTC může stížnost znovu podat do 30 dní.

„Stížnost FTC neuvádí téměř nic konkrétního ke klíčové otázce, kolik moci Facebook měl, a stále má, na řádně definovaném antimonopolním trhu produktu,“ řekl Boasberg. „Skoro jako kdyby agentura očekávala, že soud jednoduše přikývne na všeobecné vědění, že Facebook je monopolista.“

Vyjádření stran

„Jsme spokojeni, že dnešní rozhodnutí rozpoznalo vady ve vládních stížnostech proti Facebooku,“ vyjádřil se mluvčí společnosti.

FTC a kancelář generálního prokurátora v New Yorku uvedly, že přezkoumávají rozhodnutí soudu a zvažují další právní kroky.

Nová legislativa může usnadnit příští žaloby

Rozhodnutí představuje ránu pro žalující strany, které argumentovaly, že Facebook porušil antimonopolní zákony koupí aplikací Instagram a WhatsApp za účelem zbavení se hrozeb konkurence a zachování monopolní síly.

Zároveň však rozhodnutí přináší větší váhu novému antimonopolnímu zákonu, který minulý týden pokročil Sněmovním soudním výborem USA a v případě vstupu do legislativy by přinesl prospěch žalobcům antimonopolního chování technologických gigantů, uvádí Bloomberg.

Reakce trhu

Akcie Facebooku včera po oznámení rozhodnutí uzavřely na NASDAQ v zisku o 4,18 % a tržní kapitalizací společnost překonala hodnotu 1 bil. USD. Před zahájením obchodování akcie společnosti na NASDAQ posilují o 0,21 % na 356,40 USD.

Akcie Facebooku se také obchodují na RM-SYSTÉMu, současně beze změny při ceně 7 242,00 Kč.

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0265326,41547
USD21,5470822,74292
GBP29,5937931,23621
CHF23,4770324,77997
PLN5,413675,71413

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X