Blue Origin vydražil první let do vesmíru za 28 mil. USD
Se sídlem v americkém Seattlu vydražila společnost Jeffa Bezose místo pro první komerční let do vesmíru, který se uskuteční 20. července ze základny v západním Texasu.
Výslednou cenu 28 mil. USD utvořilo v online aukci více jak 7 tisíc nabídek z celkem 159 zemí. Prvního letu se zúčastní Jeff Bezos s jeho bratrem Markem, přičemž další jména účastníků letu zatím společnost nezveřejnila.
Raketoplán New Shepard odstartuje 20. července suborbitální misi, při které budou pasažéři moci nahlédnout do vesmíru a zažít stav beztíže.
Blue Origin a konkurence ve vesmírné turistice
Vesmírná turistika se v letošním roce těší zvýšené pozornosti, vedle Blue Origin má za cíl poskytnout vesmírné dobrodružství také společnost SpaceX, založena průkopníkem Elonem Muskem a Virgin Galactic, kterou pro stejný účel založil Richard Branson. Akcie společností Blue Origin a SpaceX však alespoň prozatím nelze na burze obchodovat, protože se společnosti dosud nerozhodly pro jejich emisi.
Z uvedených společností lze obchodovat pouze s akciemi společnosti Virgin Galactic, jejíž aktivitu pro vás pravidelně sledujeme. Společnost naposled překvapila zdařilým testovacím letem na konci května.
Zdroj: Bloomberg
Martin Singer
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Wall Street se obchoduje smíšeně na pozadí probíhající výsledkové sezóny
- Amazon reportoval za 1Q rekordní provozní marži, růst AWS zrychluje
- Meta Platforms uzavřela dohodu s cloudovou divizí Amazonu o využívání jejích CPU čipů
- Americké akcie otevírají v kladných hodnotách, UnitedHealth po výsledcích roste o téměř 10 %
- Amazon investuje do společnosti Anthropic dalších až 25 mld. USD (+pohledy analytiků)
Nejnovější:
- Americké futures kontrakty převážně rostou
- USA: Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 0,5 % v souladu s očekáváním
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 9. květnu vzrostly na 211 tis.
- USA: Index importních cen v dubnu meziročně vzrostl o 4,2 % a exportních o 8,8 %
- Michal Strnad: CSG aktivně hledá nové akvizice, největší příležitost vidí v Americe
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-2,44 %), kukuřice (-0,88 %), měď (-0,7 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,3
- ČEZ zveřejnil cenu za Gas Distribution. Činila 8,19 mld. Kč, což je v souladu s naším očekáváním.
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,53 %), měď (-1,02 %), pšenice (+0,59 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,76




