Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Citigroup bojuje o zmražení 500 mil. USD, které chybně poslala věřitelům

Citigroup bojuje o zmražení 500 mil. USD, které chybně poslala věřitelům

9.4.2021 14:34, C

Citigroup žádá soud o pokračující zmražení 500 mil. USD, které chybně zaslala na účet věřitelů. Ti si peníze chtějí ponechat. Soud již v únoru rozhodl ve prospěch věřitelů, banka se však proti rozhodnutí odvolala.

 

Společnost Citigroup se odvolala proti uvolnění dosud zmražených 500 mil. USD, o které vede spor s věřiteli společnosti Revlon, konkrétně s 10 investičními manažery, kteří tyto věřitele zastupují. Banka Citibank, která spadá pod skupinu Citigroup, poslala sumu věřitelům již v létě, jednalo se však o chybnou platbu. Původně totiž mělo jít jen o převod peněz za účelem platby úroků, banka jednala jako administrativní zástupce dlužné společnosti Revlon.

Banka se s investičními manažery o částku v přesné hodnotě 504 mil. soudí již od léta. Situace se od té doby pro Citibank nevyvíjela příznivě. Ačkoli americký okresní soudce Jesse Furman na počátku rozhodl o zmražení částky, v únoru banku překvapil svým rozhodnutím ponechat peníze manažerům. Dle jeho zjištění neměli věřitelé důvod si myslet, že se jednalo o chybný převod. Citibank se k tomuto rozsudku odvolala.

Dnes požádá soudce Furmana, aby ponechal peníze zmražené z důvodu čekání na výsledek odvolání. Investiční manažeři již na druhou stranu požádali soudce, aby peníze uvolnil. Dle jejich tvrzení obdrželi přesně takovou částku, která odpovídala jejich pohledávkám a měli by tak moci s penězi dále nakládat dle libosti. Dle Bloombergu si soudce nejspíše nejprve vyslechne argumenty obou stran a v dalších dnech či týdnech vydá ohledně peněz další rozhodnutí.

Pro Citibank je ve skutečnosti ve hře ještě vyšší objem peněž, původně totiž celková chybně zaslaná částka přesahovala 900 mil. USD, 400 mil. však bez soudu obdržela od věřitelů zpět. Některé firmy však vrátily bance peníze zpět pod podmínkou, že je budou muset vrátit i ostatní věřitelé. V případě, že by banka spor prohrála, by chtěli částku zpět. Analytik Bloombergu Elliot Stein si však myslí, že by s takovým nárokem věřitelé neuspěli. „Stejně tak jako Citibank musela trpět následky své chyby, rovněž tyto fondy by mohly trpět následky jejich chybného úsudky, který spočíval v počátečním nerozpoznání jejich práv.“

Únorové rozhodnutí soudce Furmana ve prospěch věřitelů již vedlo ke změnám v jazyku úvěrových dohod, které nově budou zavazovat investory k vrácení financí v případě podobné chyby.

Akcie společnosti Citigroup před zahájením obchodování na NYSE rostou o 0,51 % na 72,70 USD.

Zdroj: Bloomberg


Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0211826,40982
USD21,1924222,36858
GBP29,4098931,04211
CHF23,1452324,42977
PLN5,441015,74299

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X