Komerční banka obdržela pravidla ČNB pro návrh dividend, její schválení očekává ve 3Q
Komerční banka obdržela oznámení dohledu České národní banky úvěrovým institucím k distribuci zisků za roky 2019 a 2020.
Vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně dopadů pandemie ČNB stanovila rámec pro výplatu dividend ze zisků za rok 2019 a 2020.
Jako maximální výši dividend ČNB stanovila nejnižší z následujících čtyř hodnoty: 100 bazických bodů z rizikově vážených aktiv, 25 % kumulovaného zisku za roky 2019 a 2020, objem prostředků, po jejichž vyplacení by se kapitálová přiměřenost nacházela 4 p. b. nad celkovým kapitálovým požadavkem (OCR), a objem prostředků, po jejichž vyplacení by se upravený pákový poměr nacházel na hodnotě 7 %.
„V návaznosti na toto vyhodnocení pak může ČNB pro individuální instituci výslednou výši dividendy případně dále snížit,“ uvedla KB.
„Podle uvedeného oznámení ČNB očekává, že bude připravena úvěrovým institucím sdělit vyhodnocení jejich návrhů na výplatu dividend v průběhu 3. čtvrtletí 2021,“ uvádí dále KB a dodává: „Komerční banka očekává, že Česká národní banka v budoucnu ozřejmí časovou platnost uvedeného rámce pro výplatu dividend.“
„Komerční banka má v úmyslu, jakmile to regulace umožní, vrátit akcionářům přebytečný kapitál, v objemu přesahujícím potřebu vyplývající z výhledu organického a anorganického růstu rizikově vážených aktiv (jak předpokládá strategický plán KB Change 2025), a očekávaných kapitálových požadavků. Představenstvo KB deklarovalo svou připravenost za tím účelem svolat v roce 2021 mimořádnou valnou hromadu,“ zopakovala KB odhodlanost vyplatit investorům přebytečný kapitál.
Akcie Komerční banky (BAAKOMB) na pražské burze rostou o 0,2 % na 682 Kč, na burze RM-SYSTÉM o 0,3 % na 686 Kč.
Zdroj: KB
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Komerční banka oznámila jmenování nezávislého člena Dozorčí rady
- Komerční banka: J&T Banka zvyšuje cílovou cenu na 1 129 Kč při stálém doporučení „hold“
- Komerční banka: Trigon Dom Maklerski navyšuje cílovou cenu na 1140 Kč s novým doporučením "sell"
- Komerční banka má nového finančního ředitele
- Komerční banka: Citi zvyšují cílovou cenu z 1086 Kč na 1112 Kč se stávajícím doporučením
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-8,19 %), zemní plyn (-3,6 %) a měď (-2,14 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,22
- ČR: Měnová zásoba M2 v listopadu meziročně vzrostla o 3,3 %
- Na burzách v Praze ani ve Frankfurtu se dnes neobchoduje, na RM-S platí běžné obchodní hodiny
- Asijské trhy uzavírají poslední seanci roku smíšeně, v Japonsku a Jižní Koreji se neobchodovalo
- Očekávané události: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (USA), měnová zásoba M2 (ČR)
- Zámořské indexy uzavřely v mírných ztrátách
- Klidný vývoj na Wall Street
- Pražská burza zakončila rok 2025 růstovou seancí
- Wall Street otevírá na červené nule




