Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Česká zbrojovka kupuje americkou společnost Colt: analytický pohled na oznámenou akvizici

Česká zbrojovka kupuje americkou společnost Colt: analytický pohled na oznámenou akvizici

12.2.2021 22:39, BAACZGCE

Česká zbrojovka Group (CZG) svou novou akvizicí společnosti Colt, amerického výrobce ručních střelných zbraní, razantně posiluje pozici na severoamerickém trhu. Colt je co se týče tržeb a provozní ziskovosti obdobně velkou firmou jakou je CZG. Za loňský rok Colt dosáhl tržeb v přepočtu ve výši 5,6 mld. Kč při provozním zisku EBITDA na úrovni 1,1 mld. Kč (uvažujeme měnový kurz 22 CZK/USD, tak jak uvádí CZG ve své prezentaci k akvizici). CZG se tak výrazně zvětší. Po dokončení transakce se její roční tržby posunou z úrovně kolem 6,3 mld. Kč k téměř 12 mld. Kč a EBITDA se zvýší z hladiny poblíž 1,35 mld. Kč na úrovně kolem 2,45 mld. Kč. Je tedy patrné, že jde o velkou akvizici, díky které se téměř zdvojnásobí výše uvedené základní provozní ukazatele. Jde zcela jistě o milník v historii samotné CZG.

Společnost Colt se zaměřuje na trh Spojených států amerických a kanadský trh, přičemž své zbraně dodává převážně do segmentu ozbrojených složek, tzn. armádě a bezpečnostním složkám (policie apod.) Konkrétně, americký trh ozbrojených složek se na jejích loňských výnosech podílel cca 53 %, kanadský trh ozbrojených složek tvořil cca 16 % celkových tržeb a zbylých 31 % pak tvoří civilní segment v USA. To je mix, který Českou zbrojovku z pohledu působení na americkém trhu dlouhodobě zajímá a cíluje na něj. Doposud se totiž CZG na trhu Spojených států amerických prosazuje téměř výhradně na civilním trhu, na němž podle našich odhadů realizuje kolem 90 % tamních tržeb. Díky akvizici Coltu tak Česká zbrojovka okamžitě vstoupí na atraktivní trh armádních a bezpečnostních složek. Svůj cíl více prorazit do tohoto segmentu chtěla CZG původně realizovat prostřednictvím projektu výstavby nového výrobního závodu v americkém státě Arkansas, jehož CAPEX byly odhadovány na 1,4 – 1,6 mld. Kč. Na pátečním konferenčním hovoru s managementem společnosti však bylo řečeno, že tento projekt se s ohledem na novou akvizici odkládá o tři až pět let. Je to logické, akvizice Coltu je natolik velká a významná, že více než kompenzuje projekt Arkansas a společnost se bude chtít primárně soustředit na integraci tohoto amerického výrobce do skupiny CZG a na jeho další rozvoj.

Co je podstatné, je hodnota transakce. CZG kupuje nezadluženou společnost s čistým cashem v rozvaze ve výši cca 15 mil. USD (v přepočtu cca 330 mil. Kč). Hotovostní část kupní ceny pak de facto nečiní původně oznámených 220 mil. USD (4,8 mld. Kč), ale je o 15 mil. USD (330 mil. Kč) nižší a dosahuje, jak následně prezentuje CZG, 205 mil. USD (4,5 mld. Kč). Menší část kupní ceny je pak tvořena akciemi CZG, a to v hodnotě cca 17 mil. USD (prodávající získá cca 1,1 mil. ks nových akcií CZG (tj. 3,4 % z celkového objemu akcií), v přepočtu se jedná o 385 mil. Kč; CZG v prezentaci vychází z ceny jedné akcie ve výši 350 Kč). Součet výše uvedené hotovosti 205 mil. USD (4,5 mld. Kč) a hodnoty akcií 17 mil. USD (385 mil. Kč) pak činí cca 222 mil. USD (zhruba 4,9 mld. Kč). Součástí kupní ceny je následná další emise nových akcií a to až do výše 1,1 mil. ks, a to v závislosti na dosažené EBITDA v letech 2021 – 2023. Pokud CZG naplní požadovanou ziskovost, pak prodávající může v akciích získat dalších cca 17 mil. USD (385 mil. Kč).

Celková hodnota transakce tak může činit přibližně 5,3 mld. Kč. Při EBITDA Coltu kolem úrovně 1,1 mld. Kč to potom znamená, že Česká zbrojovka realizuje tuto akvizici za velmi přijatelných 4,8x násobek EV/EBITDA. Domníváme se tedy, že CZG kupuje Colt za dobrých podmínek, tedy za poměrně nízkou cenu.

Zadlužení CZG pochopitelně půjde nahoru, nicméně stále by mělo dosahovat velmi rozumných úrovní. Z hladiny pohybující se kolem 0,3x násobku čistý dluh/EBITDA se po-akviziční míra zadlužení dle vyjádření managementu posune na úroveň 2x násobku EBITDA, resp. měla by se držet pod hranicí 2,5x násobku. To podle našeho názoru odpovídá výše uvedenému rozměru transakce. Uvažujeme-li totiž v absolutních číslech, pak aktuální čistý dluh se může podle našich odhadů pohybovat v blízkosti 300 mil. Kč. Po akvizici poroste k cca 5 mld. Kč, což skutečně následně indikuje, při po-akviziční EBITDA kolem 2,45 mld. Kč, míru zadlužení v blízkosti 2x násobku EBITDA.

V pátek představená transakce, jež by měla být dokončena ve 2Q 2021, na nás v mnoha aspektech dělá příznivý dojem a hodnotíme ji pozitivně.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6526524,96535
USD21,8049323,01508
GBP27,5417329,07027
CHF24,9628026,34820
PLN5,452985,75562

Kompletní informace zde