Moneta: Minoritní akcionář Petrus Advisers odmítá dobrovolnou nabídku PPF a fúzi s Air Bank
Minoritní akcionář Moneta Money Bank, společnost Petrus Advisers, doporučuje akcionářům odmítnout dobrovolnou nabídku PPF na odkup akcií Monety za 80 Kč a staví se proti fúzi s Air Bank a dalšími společnostmi.
Minoritní akcionář Monety, britský aktivistický fond Petrus Advisers se slovenskými kořeny, v zaslané prezentaci akcionářům doporučuje odmítnout nabídku Skupiny PPF na odkoupení 20 % (respektive až 29 %) akcií Monety. O zájmu PPF jsme informovali zde, náš pohled zde.
„V krátkém období vidíme férovou hodnotu na 95 Kč a nemáme zájem o pokus PPF získat kontrolu nad bankou bez kontrolní prémie,“ uvádí v prezentaci. Akcionářům tak doporučuje nabídku PPF odmítnout.
Kritizují také navrhovanou fúzi mezi Monetou a Air Bank, Home Credit ČR & SR a Benxy (Zonky). Nelíbí se jim ani obchodní model těchto společností, ani jejich ocenění.
Akcionář dále v prezentaci uvádí, že již dříve kritizoval předchozí pokus o spojení Monety s Air Bank a dalšími aktivy Home Credit v letech 2018/19.
Petrus Advisers dle prohlášení drží méně než 3 % akcií Monety.
Aktualizace (1. 2. 2021): Společnost Petrus Advisers na svém webu posléze zveřejnila dopis dozorčí radě (pdf) a prezentaci (pdf)
Akcie Monety (BAAGECBA) dnes na pražské burze rostou o 11,6 % na 74,9 Kč, na burze RM-SYSTÉM o 11,4 % na 75,2 Kč.
Zdroj: Petrus Advisers, Bloomberg
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Moneta Money Bank: Pozvánka na valnou hromadu
- Pražská burza zahájila páteční obchodování růstem
- Moneta: Představenstvo navrhne vyplacení mimořádné dividendy ve výši 4 Kč na akcii
- Moody´s potvrdila dlouhodobý depozitní rating Moneta Money Bank na „A2“
- ČNB ponechává Monetě SREP kapitálový požadavek na 10 %
Nejnovější:
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavřela seanci poklesem
- Domino´s Pizza reportovala výsledky za 3Q, nad odhady byl reportován růst porovnatelných tržeb v USA
- Oracle nasadí 50 tisíc čipů od AMD
- Pražská burza šla proti sentimentu ve světě a rostla
- Colt CZ Group: Pozvánka na valnou hromadu (+komentář analytika)
- Index S&P 500 v úvodu obchodování klesá o 0,83 %, odstartovala výsledková sezóna
- Banka JPMorgan reportovala solidní výsledky za 3Q a navýšila roční výhled
- Goldman Sachs zveřejnil výsledky za 3Q a oznámil akvizici investiční společnosti Industry Ventures
- Wells Fargo zveřejnila výsledky v souladu s očekáváním a zvýšila střednědobý cíl ukazatele ROTCE