JPMorgan Chase přenáší rizika z podnikových půjček v hodnotě 2,5 mld. USD na evropské fondy
Americká finanční společnost JPMorgan Chase převádí rizika z portfolia podnikových půjček v hodnotě 2,5 mld. USD na 2 evropské správce fondů.
Americká banka podepsala dohodu se švédským penzijním fondem Alecta a nizozemskou firmou PGGM. Vedení těchto evropských firem dle agentury Bloomberg uvedly, že smlouva obsahuje dluhové deriváty a vyžaduje, aby si JPMorgan některá dluhová rizika ponechala na svém účtu.
Podobné obchody zahrnující kapitálové úlevy byly populární i po finanční krizi v roce 2008, kdy umožňovaly finančním společnostem snížit rezervní množství kapitálu potřebného pro případ neplnění závazků. V současné pandemické krizi banky po celém světě také hledají způsoby, jak vylepšit své kapitálové pozice a snižovat rizika.
“Skutečnost, že JPMorgan se uchyluje k tomuto nástroji správy rizika, poskytuje další důkaz o jeho hodnotě pro banky ve světě,” uvedl Mascha Canio, vedoucí investic spojených s úvery a pojištěním ve společnosti PGGM. “Dále věříme v obrovský růstový potenciál pro transakce založené na sdílení rizika.”
JPMorgan podobné transakce učinila již v nedávné minulosti. Minulý rok se například zbavila úvěrových rizik v hodnotě 750 mil. USD v oblasti nemovistostí a na to následovala společnost dohodou převádějící její rizika z úvěrů na automobily. Patrick Burton, mluvčí JPMorgan, se k situaci odmítl vyjádřit.
Akcie JPMorgan (JPM) před zahájením obchodování na NYSE rostou o 1,20 % na 115,95 USD.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- JP Morgan Chase reportuje výsledky za 4Q i za celý rekordní rok 2020
- Fed povolil velkým americkým bankám zpětné odkupy akcií
- Americké akcie se odrážejí od svých historických maxim do červených čísel
- JPMorgan Chase opouští pozici nejdůležitější banky pro finanční systém
- Wells Fargo propustí více jak 100 zaměstnanců podezřelých z neoprávněného čerpání podpory
Nejnovější:
- Pražská burza po otevření na kladné nule
- Frankfurtská burza po otevření roste
- Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA
- Akciový výhled
- Evropské futures v kladných číslech
- Očekávané události: Sazby ECB (eurozóna), žádosti o podporu v nezaměstnanosti (USA)
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci růstem o 1,39 %.
- Index Dow Jones se pohybuje v kladných hodnotách.
- Německá burza uzavřela se ziskem, indexu dnes vládnul automobilový sektor
- Hospodářské výsledky Morgan Stanley za 4Q dopadly nad očekávání analytiků