Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Zpětné odkupy akcií amerických firem na osmiletém minimu

Zpětné odkupy akcií amerických firem na osmiletém minimu

21.8.2020 11:21

S rostoucí nejistotou a rychlým poklesem zisků amerických firem se snižují zpětné odkupy akcií. Ty se ve druhém čtvrtletí během pandemie meziročně propadly téměř o polovinu. Společnosti za své akcie v tomto období utratily 89,7 mld. USD.

Průzkum byl prováděn na společnostech ze známého amerického indexu S&P 500. Pokles zpětných odkupů byl dokonce významnější než pokles zisků společností, avšak ani tento fakt nezastavil růst indexu S&P 500, který tento týden překonal svá historická maxima.

Vývoj zpětných odkupů akcií v indexu S&P 500, zdroj: Financial Times

Vývoj zpětných odkupů akcií v indexu S&P 500, zdroj: Financial Times

Největším odkupujícím subjektem na trhu byl americký technologický gigant Apple, který koupil své akcie za 17,6 mld. USD. Následuje T-Mobile s odkoupenými akciemi za 17,1 mld. USD. Dalším významným subjektem, který ve druhém čtvrtletí odkupoval vlastní akcie byl konglomerát Berkshire Hathaway, vedený proslulým investorem Warrenem Buffettem. Ten odkoupil své akcie za 5 mld. USD, což v porovnání s loňskými odkupy za 550 mil. USD indikuje značný nárůst.

Dle portfolio manažerky společnosti TCW Diane Jaffee je trh na vrcholu, jelikož vidíme světlo na konci tunelu a také to, kam se trh nyní ubírá. Dále dodala, že zpětné odkupy akcií byly jediným pohonem v dobách, kdy se zisky firem či ekonomický růst zdály být v nedohlednu.

Howard Silverblatt, senior analytik z S&P Dow Jones Indices, očekává utlumené zpětné odkupy ve třetím kvartále tohoto roku, avšak dodává, že ve čtvrtém čtvrtletí v případě naděje na zvolení Joea Bidena americkým prezidentem mohou začít společnosti více odkupovat své akcie.

Joe Biden v minulosti kritizoval zpětné odkupy a senátoři z řad demokratů se dokonce dožadovali zavedení limitů na zpětné odkupy. V případě obav ze zavedení restrikcí potenciálním prezidentem Joem Bidenem by tak společnosti mohly začít své akcie odkupovat ve větších objemech.

Zpětný odkup akcií je vedle dividend dalším způsobem, jak navrátit kapitál investorům. Více informací o tomto pojmu naleznete zde.

Zdroj: Financial Times


Michal Fric, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7059226,07708
USD21,3087022,49131
GBP29,3067630,93325
CHF23,0459924,32501
PLN5,411535,71187

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X