Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Člen bankovní rady ČNB A. Michl zopakoval, že je proti snižování úrokových sazeb pod nulu

Člen bankovní rady ČNB A. Michl zopakoval, že je proti snižování úrokových sazeb pod nulu

18.5.2020 11:35

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl zopakoval, že je proti snižování úrokových sazeb do záporného teritoria. Zároveň se mu nezamlouvá ani použití kurzového závazku jakožto dalšího nástroje měnové politiky.

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl v rozhovoru pro Mladou frontu DNES hovořil o měnové politice v České republice. Bankovní rada o počátku pandemie snížila úrokové sazby ve třech krocích kumulovaně o 200 bazických bodů a 2T repo sazba se tak dostala na úroveň 0,25 %. Michl v rozhovoru souhlasí s tím, že za současné situace je třeba sazby snižovat výrazně, zároveň však nepovažuje za vhodné snižovat je i pod nulovou hranici. Kromě jasně odmítavého názoru na záporné nominální úrokové sazby centrální bankéř vyjádřil negativní stanovisko také k možnosti kurzového závazku, který ČNB použila jako měnově-politický nástroj naposledy, kdy dopadla na nulovou úroveň úrokových sazeb. Koruna od začátku pandemie oproti euru oslabila více než o 7 %. 

Michl zopakoval, že ekonomická aktivita by se měla začít výrazněji oživovat ve třetím kvartále, zároveň se však samozřejmě HDP nedostane do konce roku na úroveň z před začátku šíření COVID-19 v ČR. V předminulém týdnu ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu, v níž jako střední projekci predikuje pokles HDP v tomto roce o 8 %. V roce následujícím pak ČNB projektuje tempo růstu HDP ve výši 4 %. Na úroveň před pandemií se tak produkce ekonomiky dle predikce nedostane na celém predikčním horizontu prognózy. 

 

Zdroj: Reuters


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7910626,16694
USD20,4232721,55674
GBP28,7852330,38277
CHF22,6387923,89521
PLN5,476825,78078

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X