Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Člen bankovní rady ČNB T. Holub dnes hovořil o možných nástrojích centrální banky

Člen bankovní rady ČNB T. Holub dnes hovořil o možných nástrojích centrální banky

8.4.2020 18:49

Člen bankovní rady ČNB T. Holub dnes hovořil o možných nástrojích centrální banky, a to jak z pohledu měnové politiky, tak i finanční stability.

Rozhovor o novele zákona o ČNB, možných nástrojích a kurzu koruny

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v dnešním rozhovoru pro agenturu Reuters hovořil o odpoledne schválené novele zákona o ČNB, měnové politice či vývoji české ekonomiky ve spojitosti s pandemií nového typu koronaviru.

Prostor pro snižování krátkodobých nominálních sazeb či vývoj koruny

Holub řekl, že v současné chvíli nevnímá urgentní potřebu upravovat měnové podmínky v české ekonomice na horizontu tohoto či příštího týdne. Ohledně měnové politiky centrální bankéř připomněl, že ČNB má ještě další 100 bazických bodů prostoru pro snižování krátkodobých nominálních úrokových sazeb před tím, než by dosedla na dolní nulovou hranici. Taktéž doplnil, že měnové podmínky byly v posledních týdnech relativně výrazně uvolněny kromě snížení úrokových sazeb také oslabování kurzu české koruny. Na druhou stranu zdůraznil, že ČNB je připravena intervenovat na devizovém trhu proti případnému excesivnímu oslabování kurzu. Na stávajících úrovních však centrální bankéř žádný důvod k zásahům do vývoje kurzu nevidí. Holub také vyjádřil skepsi k možnému snižování nominálních úrokových sazeb pod nulovou úroveň.

Možnost programu nákupu aktiv

Ohledně schválené novely zákona o ČNB Holub akcentoval, že její důležitost je v současné chvíli spíše z titulu potenciálního využití pro zajištění finanční stability, než jakožto rozšíření nástrojů měnové politiky. Zároveň však dodal, že pokud by se recese protáhla a začaly se kumulovat deflační tlaky, mohlo by být na místě uvažovat i o kvantitativním uvolňování jakožto měnově-politickém nástroji. Poté zopakoval jaký je účel tohoto nástroje; tedy snaha o stlačení dlouhého konce výnosové křivky a o zvýšení inflačních očekávání a tím pádem pokles reálných úrokových sazeb (ex-ante). 

 

Zdroj: Reuters; ČNB


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,6823327,10767
USD21,6395222,84049
GBP29,9007731,56023
CHF23,1612924,44671
PLN5,587455,89755

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X