Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ČNB, rozšíření však platí pouze do roku 2021

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ČNB, rozšíření však platí pouze do roku 2021

8.4.2020 16:07

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB) umožňující centrální bance širší spektrum možností při obchodech na finančním trhu. Změny však budou platné jen do roku 2021.

Schválení novely

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o České národní bance (ČNB), která mj. rozšíří mandát centrální banky v oblasti aktivity obchodů na finančním trhu s komerčními subjekty. ČNB bude smět obchodovat i cennými papíry s delší splatností a s širší množinou finančních institucí. Rozšíření však bude platit pouze do roku 2021.

Širší spektrum možných obchodů na finančním trhu

ČNB tak nově bude co se obchodů na finančním trhu týče ve srovnatelném režimu jako jiné ccentrální banky ve světě, a to včetně amerického Fedu či Evropské centrální banky (ECB). Novela konkrétně umožní centrální bance obchodovat na finančním trhu bez omezení, a to jak z hlediska instrumentů, tak i doby splatnosti či určení protistran. To dává ČNB větší manévrovací prostor nejen při snaze o změnu měnových podmínek v ekonomice, nýbrž zejména také při provádění opatření majících za úkol udržovat finanční stabilitu. 

Potenciálně důležitá možnost při zajišťování finanční stability

Díky novele ČNB nově může dodávat likviditu nejen komerčním bankám, ale také dalším finančním institucím včetně penzijních či investičních fondů a pojišťoven. Tato možnost může hrát důležitou roli při zajišťování finanční stability. Je zřejmé, že veškeré nástroje může ČNB používat pouze za předpokladu jejich užívání ve snaze o naplňování svého mandátu, tedy cenové a finanční stability. V žádném případě se nemění pravidlo ohledně zákazu měnového financování vlády. 

Část větší novely

Je vhodné připomenout, že dnes schválená novela je částí větší novely zákona o ČNB, jež opakovaně procházela legislativním procesem již od roku 2016. Zákon o ČNB je již relativně staršího data a sluší se říci, že plně nereflektuje změny ve vývoji měnové politiky v reakci na strukturální proměny vyspělých ekonomik, které jsou pozorovány v mnoha ekonomikách. 

Novelu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky.


Zdroj: Reuters; ČNB


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,6823327,10767
USD21,6395222,84049
GBP29,9007731,56023
CHF23,1612924,44671
PLN5,587455,89755

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X