Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ECB spouští nový záchranný program o objemu 820 mld. USD

ECB spouští nový záchranný program o objemu 820 mld. USD

19.3.2020 09:15

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagarde ve středu na svém twitteru. Evropská centrální banka se v minulém týdnu nechala slyšet, že její role není zmenšovat spready na dluhopisech. To vyvolalo vlnu nevole a investoři na sebe nenechali dlouho čekat. Výnos italského dluhopisu znatelně vzrostl a vynořily se diskuse o přežití eurozóny. V zájmu zlepšit současnou situaci zavádí ECB nový program nákupu aktiv, který bude zahrnovat také řecké dluhopisy.

Evropská centrální banka spouští záchranný program o objemu 750 mld. euro (820 mld. USD) ve snaze pomoci ekonomice vyrovnat se s krizí vyvolanou koronavirem. ECB se ve středu nechala slyšet, že bude nakupovat veřejné a soukromé cenné papíry. Takzvaný program „pandemického nouzového nákupu“ (PEPP) bude trvat do konce letošního roku. 

„Výjimečné časy vyžadují mimořádné činy. Nejsme nijak limitování našim závazkem k euru a jsme plně odhodlání využit všech nástrojů, který nám nás mandát umožňuje,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagarde na svém twitteru.

Koronavirus, který začal v Číně na konci roku 2019, způsobil zastavení hlavních ekonomiky EU, včetně Itálie, Francie, Španělská a Belgie. Dle dat zveřejněných tiskem The New York Times si virus v Evropě již vyžádal více životů než v Číně.

Nově uvedený program bude zahrnovat také řecké dluhopisy. Předchozí nákupní programy ECB řecké dluhopisy nezahrnovaly z důvodu krize státního dluhu, díky kterému dluhopisy neměly dostatečnou kredibilitu. 

ECB byla v minulém týdnu kritizována za vystoupení Lagarde, při kterém prohlásila, že úkolem ECB není snižovat spready na dluhopisech. Později tato slova musel její kolega vyžehlit.

V minulém týdnu ECB překvapila trhy také svým rozhodnutím nesnížit úrokové sazby v zájmu navýšení ekonomické aktivity během současné situace. Namísto toho odhalila novou podporu bankám a rozšířila svůj program nákupu aktiv o 120 mld. euro.

Zdroj: ECB, CNBC, Twitter


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,6436528,12235
USD22,6621423,91986
GBP29,4152431,04776
CHF24,9112326,29377
PLN5,769796,09001

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X