Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Komentář ECB k jejímu dnešnímu zasedání

Komentář ECB k jejímu dnešnímu zasedání

12.3.2020 14:38

Evropská banka na dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních a následujících opatřeních pro stimulaci ekonomiky.

Evropská centrální banka na dnešním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb a o stimulačním balíčku na podporu ekonomiky, který obsahuje:

1)  Dočasně budou provedeny další dlouhodobé refinanční operace *LTRO s cílem poskytnout eurozóně okamžitou likviditu. Ačkoli rada guvernérů nevidí významné náznaky napětí na peněžním trhu nebo nedostatek likvidity v bankovním systému, tyhle operace v případě potřeby poskytnou účinné zajištění. LTRO poskytnou likviditu za příznivých podmínek do doby zahájení TLTRO III v červnu 2020.

2) V rámci TLTRO III (třetí sérii cílených dlouhodobých refinančních operací) se budou uplatňovat během doby od června 2020 do června roku 2021 pro všechny TLTRO III zbývající operace během té doby. Tyto operace podpoří bankovní úvěry těm, kteří jsou nejvíce ovlivnění šířením koronaviru, zejména malým a středním podnikům. Během tohoto období bude úroková sazba pro TLTRO III operace 25 bazických bodů pod průměrnou úrokovou sazbou aplikovanou v hlavních refinančních operacích Eurosystému.

3) Dodatečný nákup aktiv v hodnotě 120 miliard euro bude uskutečněn do konce letošního roku. V kombinaci s existujících programem nákupu aktiv (APP) tento krok podpoří příznivé podmínky financování reálné ekonomiky v době zvýšené nejistoty.

Rada guvernérů nadále očekává, že nákupy aktiv budou trvat tak dlouho, jak jenom to bude potřeba pro posílení ekonomiky a skončí krátce před zvyšováním úrokových sazeb ze strany ECB.

4) Úrokové sazby ECB zůstávají beze změny.

5) Reinvestice splátek jistiny ze splatných cenných papírů pod programem APP budou pokračovat v plném rozsahu i po datu zvyšování klíčových úrokových sazeb ECB a v každém případě tak dlouho, dokud to bude nezbytné k udržení příznivých podmínek likvidity a dostatečného stimulu.

—————————————————————————————————

*Long-Term Refinancing Operation = Dlouhodobá refinancovací operace - technický nástroj na dodání likvidity umožňuje komerčním bankám půjčovat si na měsíce až roky.

 

Zdroj: Evropská centrální banka


Tomáš Novák, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR26,5565728,03043
USD22,5215423,77146
GBP29,2756230,90038
CHF24,7604126,13459
PLN5,807056,12935

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X