ČEZ představil výsledky za rok 2019 a výhled na rok 2020
Česká energetická Skupina ČEZ dnes představila výsledky za rok 2019 a výhled na letošní rok.
Výsledky hospodaření ČEZ za 4Q 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
mld. Kč | 4Q 2019 | Konsensus trhu* | 4Q 2018 | |
Výnosy | -- | 57,7 | 55,2 | |
EBITDA | 15,5 | 13,2 | 10,9 | |
EBIT | -- | 6,0 | 3,0 | |
Čistý zisk (očištěný) |
4,1 | 3,4 | 1,7 | |
Zisk na akcii (Kč) |
-- | -- | 2,8 |
*medián podle průzkumu společnosti ČEZ
„Hospodářské výsledky za rok 2019 naplnily naše očekávání obratu trendu předchozích let a výrazně meziročně vzrostly. Dařilo se nám zejména v oblasti obchodování s komoditami. Obchodní výsledek tradingu v roce 2019 dosáhl téměř 5 mld. Kč. V minulém roce jsme dále pokračovali v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity. Zrušili jsme téměř 350 pracovních míst na centrále a v podpůrných procesech a zefektivnili tyto činnosti s celkovou trvalou roční úsporou přes 600 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 60,2 mld. Kč a meziročně vzrostl o 21 %. Zejména díky dalšímu rekordu zisku tradingu se nám podařilo více než vykompenzovat překvapivé rozhodnutí odvolacího soudu ve sporu se Správou železnic z roku 2010, na jehož základě byla společnost ČEZ Prodej v roce 2019 nucena uhradit částku 1,3 mld. Kč,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
Výsledky ČEZu za rok 2019 a výhled na rok 2020
“Navzdory výraznému poklesu velkoobchodních cen na burzách v posledním čtvrtletí předpokládáme v roce 2020 další růst zisku. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) v rozmezí 63–65 miliard korun. Těžíme tak ze strategie předprodejů elektřiny na 3 roky dopředu a daří se nám vnitřními opatřeními tlumit vliv inflace na stálé náklady,“ okomentoval Beneš výhled.
Zajištění prodejů elektřiny na další roky
Zdroj: ČEZ
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
- ČEZ: Soud zamítl žalobu EDF proti tendru na dostavbu Dukovan
- Pražská burza v úvodu obchodování mírně roste, dnes se koná valná hromada Kofoly
- Ministr průmyslu Vlček není zastáncem zestátnění ČEZu
Nejnovější:
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Frankfurtská burza uzavřela týden poklesem
- Pražská burza v závěru týdne klesala
- Americké futures oslabují, dnes však zůstanou americké burzy zavřené kvůli Dni nezávislosti
- Sellier & Bellot patřící pod Colt CZ Group podepsal pětileté partnerství na dodávky střelného prachu
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,54 %), pšenice (-1,29 %), kukuřice (+0,87 %)
- Vývoj měnových párů
- Německo: Index PPI v květnu meziročně vzrostl o 0,3 % v souladu s očekáváním
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,65 %), pšenice (-1,29 %), kukuřice (+0,87 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1769