Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ECB oznámila spuštění přehodnocování své strategie

ECB oznámila spuštění přehodnocování své strategie

23.1.2020 17:56

ECB na svých webových stránkách prostřednictvím krátkého komentáře oznámila spuštění přehodnocování své strategie, jež bylo komunikováno ústy Christine Lagardeové již na konci minulého roku.

Zdroj: Koen Jacobs 

Začátek přezkoumávání strategie

Evropská centrální banka (ECB) dnes po tiskové konferenci prezidentky Christine Lagardeové, jež následovala po měnově-politickém zasedání Rady guvernérů, zveřejnila začátek přezkumu strategie měnové politiky, což ústy své prezidentky avizovala již před koncem roku.

Jednotlivá témata

Zhodnocení (chcete-li přezkoumání) by mělo zahrnovat témata jako kvantitativní formulaci cenové stability (rozuměj definici inflačního cíle), měnově-politické nástroje centrální banky, a to včetně jejich možných postranních efektů, ekonomické a měnové analýzy (velmi široce definováno) a komunikační praktiky ECB. Zvažovány budou také další záležitosti, a to včetně finanční stability, zaměstnanosti či enviromentální udržitelnosti. Přezkoumání by mělo dojít k závěrům ke konci roku 2020.

Motivace pro přezkum

Krátký komentář na stránkách ECB zmiňuje změny, které se ve světě udály od posledního přezkoumávání, k němuž došlo v roce 2003. Konkrétně se jedná o pokles rovnovážné úrokové sazby, jež snižuje manévrovací prostor pro uvolňování měnové politiky prostřednictvím změny nominálních úrokových sazeb. Dále jsou zmiňovány enviromentální témata, rapidní digitalizace, globalizace a rozvíjející se finanční struktury. To vše jsou důvody, proč ECB v tomto roce přistoupí k výše zmíněnému přezkoumání své strategie.

„Důkladná analýza a otevřená mysl,“ píše ECB

„Vzhledem k tomu, že ekonomiky eurozóny procházejí zásadními změnami, je na čase přezkoumat strategii, abychom zajistili, že budeme plnit svůj mandát v nejlepším zájmu evropských občanů,“ komentovala začátek zhodnocování strategie prezidentka Lagardeová. Komentář na webu ECB je zakončen vyjádřením, že Rada guvernérů se při vyhodnocení bude řídit dvěma hlavními principy, jimiž jsou „důkladná analýza a otevřená mysl“. Zároveň by diskuze měla dle vyjádření centrální banky probíhat se všemi zúčastněnými stranami v rámci Eurosystému.

 

Zdroj: ECB


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8197726,19723
USD20,9107422,07126
GBP29,1252930,74171
CHF23,0547424,33426
PLN5,440725,74268

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X