Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Kofola na včerejším setkání s investory blíže představila akvizici Korunní a Ondrášovky

Kofola na včerejším setkání s investory blíže představila akvizici Korunní a Ondrášovky

13.12.2019 13:52, BABKOFOL

Kofola na včerejším meetingu s analytiky a investory blíže představila avizovanou akvizici společností Karlovarská Korunní a Ondrášovka, tedy výrobců minerálních vod. Cenu transakce management Kofoly neprozradil, nicméně naznačil, že byla zaplacena určitá prémie nad úroveň aktuálního ocenění samotné Kofoly. Ta se obchoduje za cca 8,5x letošní očekávané EV/EBITDA a pokud budeme uvažovat prémii mezi 20 – 30 %, pak to může indikovat cenu transakce kolem 1,1 mld. Kč. To by zhruba odpovídalo našemu prvnímu odhadu hovořícím o ceně přibližující se 1 mld. Kč.

Pokud by se cena měla skutečně pohybovat ve výše naznačených intencích, tak ji hodnotíme spíše neutrálně. Podle našeho názoru nelze hodnotit tuto akvizici jako zcela levnou, na druhou stranu se nedomníváme, že se jedná o výrazně nadhodnocenou transakci. Kofola totiž kupuje v podobě Korunní a Ondrášovky etablované značky na tuzemském trhu vod, kupuje dvojku trhu v tomto segmentu, jejíž tržní podíl se v retailu (maloobchodu) pohybuje kolem 20 %. Akvírovaná entita vykazuje nízké zadlužení na úrovni 1,3x čistý dluh/EBITDA, dle managementu Kofoly se jedná o dobře zainvestované firmy, což značí, že Kofola nebude muset vynakládat významnější poakviziční CAPEX. Loňská souhrnná očištěná EBITDA za obě akvírované společnosti ve výši 115 mil. Kč by dle vyjádření Kofoly měla být letos zopakována. Kofola tak podle našeho názoru kupuje stabilní ziskové firmy, jenž mají pevné místo na tuzemském trhu nealkoholických nápojů.

Kofola touto akvizicí výrazně posílí na tuzemském trhu vod, když její dosavadní tržní podíl se značkou Rajec činí cca 1,5 %. Posune se tak v segmentu vod přes hranici 20 % a celkově se pak v maloobchodu její tržní podíl na českém trhu nealkoholických nápojů navýší z cca 14 % na 20 % a osamostatní se na pozici dvojky trhu po Karlovarských minerálních vodách, jenž opanují 30 % trhu (doposud se Kofola víceméně dělila o druhé místo na tuzemském retailovém trhu s Coca-Colou).

Za důležitou považujeme informaci, že akvizice neohrozí stávající dividendovou politiku. Dle Daniela Buryše (šéfa Kofoly pro česko-slovenský trh) má Kofola v plánu v příštím roce vyplatit dividendu v celkovém objemu kolem 300 mil. Kč, což by značilo meziročně stabilní či mírně rostoucí dividendu v rozmezí 13,50 – 14 Kč na akcii (téměř 5% dividendový výnos). A tento trend byl naznačen i pro střednědobý horizont (za předpokladu, že nebude realizována další větší akvizice, o té však nyní management neuvažuje). To je v souladu s naším očekáváním, pro příští rok tak zatím nemáme důvod měnit naši predikci dividendy ve výši 14 Kč.

Management Kofoly dále uvedl, že výše zmíněná akvizice bude financována z vlastních i cizích zdrojů (společnost nyní využívá bankovní úvěry a má dostatečné úvěrové rámce k dalšímu čerpání) a pohybuje se v rámci mezí stanovených bankovních kovenantů s tím, že zadluženost by se po akvizici měla zvýšit maximálně na úroveň 3,5x ze současných 2,6x čistý dluh/EBITDA. To je hladina, která nás nepřekvapuje, v našem modelu nám aktuálně pro rok 2020 vychází úrovně v rozmezí 3,2 – 3,4x.

Jak jsme již dříve uvedli (komentář zde), akvizice Korunní a Ondrášovky dává ze strategického pohledu smysl. Kofola rozšíří své produktové portfolio a výrazněji posílí svoji pozici v tuzemském maloobchodu. V další fázi pak společnost zváží možnost nabídky akvírovaných značek i v gastro segmentu (HoReCa). V celkovém kontextu tak máme na akvizici pozitivní náhled.


Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7823126,15770
USD20,8912822,05072
GBP29,0333430,64466
CHF23,0995024,38150
PLN5,441215,74319

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X