Americká vláda zvažuje uvalení až 100% cel na některé francouzské zboží
Úprava celního sazebníku má být reakcí na spor ohledně subvencí pro francouzského výrobce letadel Airbus a zavedením digitální daně v zemi, která zatěžuje americké technologické giganty. Oprávněnost digitální daně bude možná americkými úřady vyšetřována i v případě Rakouska, Itálie a Turecka.
Americký vládní zmocněnec pro obchodní vztahy Robert Lighthizer v pondělních večerních hodinách prohlásil, že USA zvažují variantu, že by navýšily cla až na 100 % na určité produkty dovozu z Francie. Úprava celního sazebníku má být reakcí na spor ohledně subvencí pro francouzského výrobce letadel Airbus a zavedením digitální daně v zemi, která zatěžuje americké technologické giganty.
Lighthizer uvedl, že jeho úřad zároveň prošetřuje, zda vyšetřování ohledně oprávněnosti uvalení digitální daně otevře i v případech Itálie, Rakouska a Turecka.
Zdroj: CNBC
Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Smíšený vývoj na Wall Street, čipy pod tlakem
- Frankfurtská burza uzavřela první obchodní den tohoto týdne v červených číslech
- Pražská burza zahájila týden růstem
- Index S&P 500 v úvodu týdne mírně odepisuje
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhů v červených číslech
- USA: Index aktivity Chicago Fed v červenci na -0,08 b. při očekávání -0,09 b.
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Sympozium v Jackson Hole (USA), HDP (ČR, Německo, USA)
- Vývoj cen komodit: Kukuřice (+2,7 %), pšenice (+1,93 %), ropa (-1,88 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,65
- CSG získala zakázky na mostní automobily za více než miliardu korun




