Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Včerejší debata Johnson vs. Corbyn nepřinesla v podstatě nic nového

Včerejší debata Johnson vs. Corbyn nepřinesla v podstatě nic nového

20.11.2019 09:33

V debatě oba lídři nejsilnějších parlamentních stran potvrdili pouze to, co bylo již řečeno: konzervativci usilují o brexit k 31. lednu na základě již dojednané dohody, labouristé naopak o druhé referendum o brexitu a případně vyjednání zcela nové dohody, která by zaručila silnější pouto mezi VB a EU i po britském odchodu.

Včera proběhla první z předvolebních debat mezi šéfy nejsilnějších parlamentních stran ve Spojeném království. Pokud však diváci čekali, že zazní něco zcela nového, tak se bohužel/bohudík mýlili.

Jako vždy designovaný ministerský předseda za konzervativní stranu obvinil Corbyna, vůdčí osobnost labouristů, že není schopen přesně specifikovat, o co doposud nejsilnější opoziční strana usiluje. Labourista prohlásil, že cílem strany je nabídnout britským voličům znovu možnost se vyjádřit, zda si přejí odchod z EU, a pokusit se vyjednat zcela novou smlouvu o odchodu své země z unijního celku.

Boris Johnson pak veřejně sdělil, že se svojí stranou budou plně respektovat výsledek původního referenda a cílit na bezpodmínečné vystoupení Velké Británie z EU k 31. lednu 2019, pokud možno na základě jím dojednané „rozvodové“ smlouvy.

Předseda konzervativců v průběhu debaty obvinil labouristy i z toho, že budou po volbách ochotni utvořit koalici se skotskými nacionalisty z SNP a ohrozí jednotu Spojeného království. Corbyn na druhou stranu Johnsonovi vyčetl, že sám jednotu jejich země narušuje tím, že jím vyjednaná dohoda přiděluje Severnímu Irsku odlišný právní status. Oba lídři nejsilnějších parlamentních stran kritiku z druhé strany odmítli.

Diváci předvolební debaty pak v návazném hodnocení přesvědčivosti obou diskutujících uvedli, že v průměru nevyhráli debatu ani Johnson a ani Corbyn (resp. se jednalo o rozdíl 2 p.b. ve prospěch Borise Johnsona).

Je snad záhodno zmínit i výsledky úterního výzkumu předvolebních preferencí pořádaného soukromou společností specializující se na předvolební a marketingové průzkumy YouGov, který přisuzuje konzervativcům 42% volební potenciál, kdežto Labouristům 30 %. Podle průzkumu se pak například jinak favorizovaní Liberální demokraté usilující o zrušení brexitu usadili na 15 % a nová strana Nigela Farage, Brexit Party, sklízí 4% volební potenciál. Podle průzkumu se tak vzájemný rozdíl mezi konzervativci a labouristy v podstatě nemění, zatímco straně Nigela Farage a liberálním demokratům přisuzuje sestupný trend ve voličské základně.

Pro přehled vývoje předvolebních preferencí lze navštívit stránky Britain Elects zde. (Na portálu však včera zveřejněný průzkum ještě není zahrnut.)

Zdroj: Euronews, BBC, Britain Elects


Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7983626,17464
USD20,5157021,65430
GBP28,8382630,43874
CHF22,6587323,91627
PLN5,482665,78694

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X