Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Britský parlament nestihne do 31. října hlasovat o upravené dohodě

Britský parlament nestihne do 31. října hlasovat o upravené dohodě

23.10.2019 09:32

Včera se další směřování Velké Británie na cestě z Evropské unie opět zkomplikovalo. Dolní komora britského parlamentu totiž vyslovila nadpoloviční podporu v prvním kole schvalovacího procesu upravené dohody o brexitu, nicméně Sněmovnou reprezentantů již neprošel dodatečný návrh na projednávání zákonu ve zrychlené proceduře tak, aby se její případné schválení stihlo ještě před oficiálním termínem odchodu stanoveném k 31. říjnu. Další směřování brexitu nyní spočívá v rukou evropských vrcholných politiků, kteří do 31. října buď schválí další odklad anebo se uskuteční k tomuto datu tzv. „divoký“ brexit. Britský premiér avizoval, že pokud dojde k posunutí termínu brexitu, tak hodlá tlačit na vyvolání předčasných voleb do dolní komory parlamentu.

Včera se další směřování Velké Británie na cestě z Evropské unie opět zkomplikovalo. Dolní komora britského parlamentu totiž vyslovila nadpoloviční podporu pří prvním kole projednáváníní upravené dohody o brexitu, nicméně Sněmovnou reprezentantů již neprošel dodatečný návrh na projednávání zákonu ve zrychlené proceduře tak, aby se její případné schválení stihlo ještě před oficiálním termínem odchodu stanoveném k 31. říjnu.

Premiér Irské republiky Leo Varadkar vyzdvihnul na včerejším hlasování to, že minimálně projednávání dohody v prvním čtení nalezlo dostatečnou podporu z řad britských zákonodárců. Pro se totiž vyslovilo 329 členů parlamentu, proti jich pak hlasovalo na 299.

Neschválení zrychleného projednání upravené dohody, k čemuž se připojila i DUP, strana doposud podporující vládu konzervativců a zajišťující jim nadpoloviční většinu, však fakticky znamená, že ji britský parlament nestihne do posledního říjnového dne schválit. Druhý návrh neprošel o pouhých 14 hlasů.

Boris Johnson samozřejmě tyto kroky svých kolegů v zákonodárném sboru ostře kritizoval a upozornil na to, že jeho vláda musí za těchto okolností ještě zrychlit s přípravami na odchod z unijního celku bez řádně vyjednané a schválené dohody.

Další směřování brexitu nyní spočívá v rukou evropských vrcholných politiků, kteří do 31. října buď schválí další odklad anebo se uskuteční k tomuto datu tzv. „divoký“ brexit. Případný odklad musí jednoznačně schválit všichni představitelé výkonné moci států EU28. Vůči dalšímu posouvání termínu se již v minulosti vyslovil kriticky například francouzský prezident Emannuel Macron. Předseda Evropské rady Donald Tusk již vyzval všechny státy EU, aby podpořily další odložení brexitu.

Britský premiér avizoval, že pokud dojde k posunutí termínu brexitu, tak hodlá tlačit na vyvolání předčasných voleb do dolní komory parlamentu. Předčasné volby však ještě nedávno odmítnula hlavní opoziční strana labouristů. V případě hlasování o předčasných volbách je zapotřebí, aby se pro jejich vypsání vyslovily alespoň 2/3 poslanců v případě vládního návrhu anebo více jak ½ v případě návrhu z opozičních řad.

 

 

Zdroj: BBC,CNBC, Česká televize


Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,0481825,38282
USD22,9939324,27007
GBP28,4709530,05105
CHF22,9905324,26647
PLN5,174215,46139

Kompletní informace zde


Informace k používání cookies na těchto stránkách naleznete zde: Další informace X