Asijsko-pacifické indexy mírně posilovaly
Během pondělní seance si asijsko-pacifické indexy připsaly mírné zisky. Na pozadí obchodování stála situace mezi Spojenými státy a Čínou, které se rozhodly pozastavit navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vzejít v platnost 15. října. Situaci na trzích také silně ovlivnila situace ohledně Brexitu. Podle posledních informací předseda Evropské Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad Brexitu. Podle BBC dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad Brexitu za chybu.
Asijsko-pacifické uzavírají první seanci tohoto týdne mírnými zisky, anebo na zelené nule po víkendu, který vnesl další nejistoty o následujícím vývoji ohledně Brexitu. Akciový index Nikkei 225 (+0,25 %) těžil zejména ze zisků v nemovitostním, energetickém a finančním sektoru. Naopak dolů jej stahoval sektor zdravotní péče. Hongkongský Hang Sens (+0,09 %).
Trhy silně ovlivnilo také přetrvávající napětí mezi Čínou a USA. Po posledním jednání se ale situace vyvíjí v pozitivnějším světle, když Spojené státy po setkání prohlásily, že pozastaví navýšení cel na čínský dovoz, které mělo vstoupit v platnost minulý týden v úterý (15.10.2019). O clech, která mají vzejít v platnost v prosinci, americký prezident zatím nerozhodl.
Japonský Nikkei 225 +0,25 % na 22548,9 b.
Hongkongský Hang Seng +0,09 % na 26742,3 b.
Čínský Shanghai Composite +0,05 % na 2939,6179 b.
Jihokorejský Kospi +0,2 % na 2064,84 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,04 % na 6652,5 b.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Klidný vývoj na Wall Street
- Pražská burza zakončila rok 2025 růstovou seancí
- Wall Street otevírá na červené nule
- USA: Index cen domů dle FHFA v říjnu meziměsíčně vzrostl o 0,4 % při očekávání růstu o 0,1 %
- Německá burza zakončuje rok 2025 růstem
- Americké futures kontrakty stagnují s mírně klesající tendencí
- TSMC ve 4Q oficiálně zahájila masovou výrobu 2nm čipů
- Vývoj cen komodit: Stříbro +6,98 % na 75,375 USD za unci
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,24
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+5,28 %), měď (+2,01 %), zlato (+1,01 %)




