Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum
Po tom, co se vyostřily obchodní vztahy mezi USA a Čínou dosáhla cena zlata nového šestiletého maxima. V ranních hodinách jeho cena v Asii přidávala více než jedno procento na 1554,56 dolaru za troyskou unci, což je maximum od dubna roku 2013.
Zlato dosáhlo na nové šestileté maximum v reakci na eskalující obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou zejména po tom, co americký prezident Donald Trump v pátek zaplavil twitter svými tweety.
Čína v pátek oznámila dodatečná cla pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do Číny dosahuje přibližně 75 miliard dolarů. Donald Trump následně vyzval americké firmy, aby začaly hledat alternativy k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA.
V neděli Trump na summitu G7 vyjádřil pochybnosti v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Bílý dům později upřesnil, že Donald Trump lituje, že cla nezvýšil ještě výrazněji.
V reakci na tyto zprávy posilovaly drahé kovy a zlato dosáhlo na své nové šestileté maximum ve výši 1 554,56 dolarů za troyskou unci.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámoří zakončilo jinak červený týden výrazně zeleným pátkem
- Americký trh je jako politý živou vodou.
- Frankfurtská burza zakončila týden v zeleném
- Pražská burza ve smíšeném módu klesala
- Americké indexy korigují ztráty z předchozích dní, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v únoru podle předběžných dat na 57,3 b.
- Philip Morris International zveřejnil výhled očištěného zisku na akcii pro rok 2026 nad odhady
- Americké futures kontrakty posilují
- ČNB snižuje Monetě požadavek na MREL o 30 bazických bodů
- Stellantis z důvodu resetu podnikání zaúčtuje ve 2H 2025 jednorázové náklady 22,2 mld. EUR





