Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Fed podle očekávání snížil sazby, tisková konference J. Powella však poslala trhy do záporu

Fed podle očekávání snížil sazby, tisková konference J. Powella však poslala trhy do záporu

1.8.2019 11:39

Fed podle očekávání snížil sazby, navíc oznámil předčasné ukončení programu snižování bilance. Následná tisková konference J. Powella však poslala trhy do záporu.

—————————————————————————————————

—————————————————————————————————

Snížení sazeb v návaznosti na globální vývoj a utlumené inflační tlaky

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky včera podle očekávání rozhodl o snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 25 bazických bodů na 2,00 - 2,25 %. Hlasování skončilo, taktéž podle očekávání, v souladu s předchozími odhady, když pro snížení fed funds rate ruku nezvedli dva členové FOMC (Esther George z kansaského Fedu a Eric Rosengren z regionální pobočky v Bostonu hlasovali pro stabilitu úrokových sazeb). Jako hlavní důvod pro snížení sazeb ve snaze naplnění duálního cíle v podobě maximální zaměstnanosti a cenové stability (explicitně definované jako 2% míra inflace) centrální banka uvedla implikace globálního vývoje pro ekonomických výhled a nadále utlumené inflační tlaky.

Tiskové prohlášení dále obsahuje větu zmiňující, že FOMC „zvažuje budoucí cestu úrokových sazeb a bude podnikat kroky, které jsou v souladu se snahou o udržení přetrvávající expanze, silného trhu práce a míry inflace blízko symetrického 2% cíle.“ Ohledně načasování potenciálních dalších kroků bude FOMC zvažovat příchozí data a očekávané hodnoty, a to v širokém spektru veličin od trhu práce, inflačních tlaků a inflačních očekávání až po zahraniční vývoj či vývoj na finančních trzích.

Fed zopakoval, že vývoj trhu práce nadále zůstává silný a ekonomická aktivita roste umírněným tempem. Spotřebitelská aktivita domácností v posledních měsících vzrostla, avšak tempo půstu investic firem zůstává v návaznosti na zvýšené nejistoty slabé. Míra inflace, a to jak celková, tak i jádrová, zůstává nadále pod 2% cílem centrální banky. Dlouhodobá inflační očekávání (měřeno průzkumy) se příliš nezměnila.

Překvapivé ukončení zeštíhlování bilance

Spolu se snížením úrokových sazeb FOMC také rozhodl o  ukončení programu zmenšování bilance, a to s platností od srpna, což je o dva měsíce dříve, než indikoval v předchozích prohlášeních.

—————————————————————————————————

J. Powell na tiskové konferenci

—————————————————————————————————

Tisková konference rozpohybovala tržní vývoj

Následná tisková konference předsedy Rady guvernérů J. Powella výrazně zahýbala tržním vývojem. Ten řekl, že snížení úrokových sazeb by mělo být vnímáno jako „úprava měnové politiky uprostřed cyklu a určitá pojistka proti rizikům poklesu„ a „že se nejedná o začátek delší série snížení úrokových sazeb.“ Následně dodal, že tím neříká, „že se jednalo pouze o jedno konečné snížení.“

I přesto, že z hlediska makroekonomického vývoje slova J. Powella smysl obsahově dávají, výrazy, která ke svému sdělení zvolil, se ze strany tržních účastníku příliš s pochopením nesetkala. J. Powell v posledních týdnech naznačoval, že současné odhady rovnovážné úrokové sazby* v americké ekonomice jsou níže, než dříve. Z tohoto pohledu je snaha o sledování rovnovážné úrokové sazby mírným snížením fed funds rate (v krátkém období centrální banka snížením nominálních sazeb dokáže díky cenovým strnulostem ovlivňovat i sazbu reálnou) logickým krokem, pokud Fed nechtěl prostou stagnací sazeb začít působit na ekonomiku více restriktivně. Centrální bance snížením úrokových sazeb prozatím pravděpodobně nejde o uvolňování měnových podmínek v americké ekonomice, ale o zachování současného stavu. Soudě dle odhadů vývoje rovnovážné sazby se tak pouze pokouší vyhnout nechtěnému zpřísňování měnové politiky v případě, že by sazby ponechala výrazněji nad úrovněmi konzistentními s rovnovážným stavem. Další pohyb úrokových sazeb bude Fed nadále podmiňovat vývoji ekonomiky, resp. prognóze a její následné konzistenci s příchozími daty. Občasně černobílé (viz jestřábí vs. holubičí zkratkovité škatulkování kroků centrální banky) vidění světa ze strany tržních účastníků však vedla k tomu, že jeho slova byla pochopena spíše jako nechuť k případnému dalšímu snižováním úrokových sazeb, přičemž trhy projektovaly v tomto roce výraznější uvolňování měnové politiky. Včerejší tisková konference tak opět ukázala důležitost opatrné volby výrazů, kterými jsou měnově - politické kroky interpretovány tržním subjektům.

—————————————————————————————————

* Rovnovážnou úrokovou sazbou rozumíme  koncept rozpracovaný již před více než 100 lety známým švédským ekonomem Knutem Wicksellem v jeho díle Interest and Prices. Wicksell přirozenou (či v dnešní terminologii rovnovážnou) úrokovou míru nadefinoval jako takovou sazbu, která by vznikla na trhu bez peněz - tedy v barterové ekonomice. Současný mainstreamový pohled na přirozenou úrokovou sazbu odpovídá situaci, na které je reálná sazba v ekonomice, kdy se ekonomika nepřehřívá, ani nezažívá nevyužívání svých kapacit. Rovnovážná sazba tak generuje cenovou stabilitu. Právě od přirozené sazby by pak centrální banka měla odvozovat směr své měnové politiky. Přesněji řečeno, chce - li na ekonomiku působit expanzivně a zvyšovat inflacu, měla by reálnou úrokovou sazbu stlačovat pod přirozenou a naopak.

 

Zdroj: Fed; Bloomberg


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,1977826,59622
USD21,0182522,18475
GBP29,0401530,65185
CHF22,8752324,14478
PLN5,548925,85688

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X