Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Dividenda Kofoly ČeskoSlovensko v roce 2019 a dalších letech

Dividenda Kofoly ČeskoSlovensko v roce 2019 a dalších letech

29.5.2019 08:37, BABKOFOL

Podrobné informace o dividendě společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Aktualizace 26. června: Doplnění informací o výplatě v roce 2019, nového výhledu analytika Fio banky a grafu s dividendovou historií.

Kofola ČeskoSlovensko

Dividenda Kofola v roce 2019

Představenstvo Kofoly navrhlo výplatu dividendy v hrubé výši 13,5 Kč na akcii. Nyní ji 5. června musí schválit valná hromada, datum výplaty bylo určeno na 5. července.

V případě, že ji chcete obdržet, je potřeba akcie Kofoly koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. Podrobnější vysvětlení termínů spojených s výplatou dividendy naleznete ve třetím dílu našeho seriálu Dividendový expres.

Ex-date připadá na 28. května pro pražskou burzu a na 30. května pro RM-SYSTÉM.

Valná hromada Kofoly rozhodla, že výplata podílu na hospodářském výsledku za rok 2018 bude zcela pokryta vlastními zdroji z distribučního fondu, který vznikl při snížení základního kapitálu. Taková výplata je považována za částečné vrácení vkladů společníkům.

Je nezbytně nutné, aby všichni akcionáři vyplnili a doručili čestné prohlášení potvrzující, že nabyli jednotlivé akcie za cenu nejméně 100 Kč. Výplata dividendy poté nepodléhá srážkové dani. Čestné prohlášení je nutno doručit současně s žádostí o výplatu dividendy  na adresu České Spořitelny uvedenou výše do 28. června 2019, v takovém případě bude výplata dividendy na účet akcionáře u peněžního ústavu provedena bez zbytečného odkladu. V případě pozdějšího doručení žádosti o výplatu dividendy a čestného prohlášení o nabývací ceně akcií bude výplata dividendy na účet akcionáře u peněžního ústavu provedena nejpozději ve lhůtě 15 dní,“ uvádí Kofola v stránce s informacemi a formuláři k výplatě dividendy. Akcionářům – fyzickým osobám se sídlem v ČR pak bude dividenda vyplacena na bankovní účet v ČR.

Podmínka doručení čestného prohlášení se netýká klientů Fio banky s tzv. master účtem, za které čestné prohlášení odešle Fio banka. Více informací o rozdílu mezi master účtem v CDCP a samostatným účtem naleznete ve čtvrtém díle seriálu. 

Dividenda Kofoly v roce 2020 a dalších letech

V rámci IPO společnost Kofola ČeskoSlovensko na podzim 2015 indikovala záměr vyplácet 30 % čistého zisku. Spolu s akcionářskou rošádou v červnu 2017 společnost upravila výplatní poměr pro roky 2017 až 2020 na minimálně 60 %.

Deklarovaná dividendová politika však paradoxně pro odhad dividend není příliš použitelná, když v loňském roce Kofola překvapila jak návrhem představenstva, tak i návrhem majoritního akcionáře s výplatními poměry výrazně nad 100 %.

Agentura Bloomberg bohužel neshromažďuje analytické odhady dividendy Kofoly ČeskoSlovensko. Analytik Fio banky Jan Raška očekává, že by dividenda Kofoly v dalších dvou letech mohla činit 14 Kč a poté vzrůst na 14,5 Kč.

Dividendová historie

Kofola ČeskoSlovensko jako první dividendu od vstupu na pražskou burzu vyplatila 7 Kč v roce 2016 (formálně zálohová dividenda ze zisku za rok 2016) a 13,5 Kč v roce 2017 (formálně doplatek dividendy ze zisku za rok 2016).

V roce 2018 představenstvo navrhlo také dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii, velmi nestandardně však po ex-date majoritní akcionář (personálně propojený s vedením Kofoly) oznámil protinávrh a dividendu 16,2 Kč na akcii, kterou následně valná hromada schválila.

Dividendová historie Kofoly ČeskoSlovensko

Dividendová historie Kofoly ČeskoSlovensko

Kofola dividendu v minulosti vyplácela také v době, kdy byly její akcie obchodované na polském trhu. Podrobnosti naleznete v článku zde.

Analytický pohled Fio banky na akcie Kofoly

analýze z 19. června 2019 náš analytik Jan Raška snížil cílovou cenu ze 459 Kč na 405 Kč a potvrdil nákupní doporučení akcie Kofoly (BABKOFOL).

„Nadále očekáváme stabilní až mírně progresivní dividendovou politiku a vnímáme akcie Kofoly jako solidní dividendový titul, jenž je schopen nabídnout téměř 5% dividendový výnos. Po letošní výplatě 13,5 Kč na akcii očekáváme v příštím roce alespoň mírné navýšení dividendy na 14 Kč, když likvidní pozice společnosti je posilněna prodejem polských aktiv Hoop Polska a ve hře je rovněž prodej polského výrobního závodu v Grodzisku. Ve střednědobém horizontu nevidíme důvody k výkyvu dividendy směrem dolů. Loni provedená optimalizace kapitálové struktury ve spojení s námi predikovaným příznivým vývojem volného cash flow by měly vytvořit dostatečné podmínky k tomu, aby se dividenda vyplacená v letech 2021 a 2022 držela v rozmezí 14 – 14,5 Kč,“ uvádí Raška v úvodu analýzy. Podrobnější komentář následuje na stranách 13 a 14.

Další informace o dividendách

Informace o dividendách na stránkách Fio banky
Obecné články o dividendách
Seriál "Dividendový expres" o dividendách a zpětných odkupech
Dividendové kalendáře
České akcie z indexu PX
Německé akcie z indexu DAX
Německé akcie z indexu MDAX
Články o dividendách českých akcií v roce 2019
Komerční banka
Philip Morris ČR
Moneta Money Bank
ČEZ
Vienna Insurance Group
Stock Spirits Group
Kofola ČeskoSlovensko

Sledujte nás na Twitteru

V nejbližší době se můžete těšit na další články o dividendách, sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice.

Zdroj: Kofola ČeskoSlovenko


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,5872225,95178
USD22,6008423,85516
GBP28,7039830,29702
CHF25,8341227,26788
PLN5,702706,01920

Kompletní informace zde