ČEZ: Dohoda s vládou bude zahrnovat možnost prodeje jednotky budující reaktory státu, říká Beneš
Generální ředitel skupiny ČEZ dnes v rozhovoru pro E15 říká, že dohoda s vládou bude zahrnovat možnost prodeje jednotky budující nové reaktory státu. Kromě toho také zmiňuje, že ČEZ chce prodloužit životnost Dukovan až do 2045 - 2047 a Temelína až za rok 2060.
Dohoda mezi energetickou skupinou ČEZ a českou vládou o výstavbě jaderných reaktorů bude zahrnovat také možnost prodeje jednotky budující reaktory státu. V dnešním rozhovoru pro deník E15 to řekl generální ředitel skupiny D. Beneš. Důvodem má být skutečnost, že ČEZ nebude vstupovat do projektu, který nebude ziskový. „Mělo by to pro nás řešit regulatorně - tržní riziko,“ říká generální ředitel. Posléze Beneš dodal, že podobný kontrakt by chtěl s vládou uzavřít každý management, kterému jde o to zvyšovat hodnotu společnosti.
Daniel Beneš v rozhovoru také řekl, že ČEZ chce prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany až do let 2045 - 2047. Stejně tak hovořil o prodloužení životnosti Temelína, a to až za horizont roku 2060.
„Aktivity směřující k prodloužení životnosti jaderných elektráren hodnotíme pozitivně. ČEZ naznačuje tuto možnost již delší dobu, jak je např. patrné z rozhovoru s ředitelem Dukovan Milošem Štěpanovským z konce ledna (komentovali jsme zde). Dnes navíc šéf ČEZu Daniel Beneš hovořil nejen o rozšíření životnosti Dukovan, ale i Temelínu. Vždy se zatím v této záležitosti hovořilo výhradně o Dukovanech, Benešovu zmínku o Temelínu tak vnímáme jako plusový bod,“ říká analytik Fio banky Jan Raška
„Ohledně smlouvy (dohody) mezi ČEZem a státem týkající se možné výstavby nového jaderného zdroje v podstatě nebylo řečeno nic nového než co zaznělo na konci února v Poslanecké sněmovně (informovali jsme zde). Z Benešových slov je dle našeho názoru nicméně patrné, že ČEZ bude při vyjednávání se státem obezřetný a bude mít snahu do smlouvy zabudovat takové prvky, jenž by maximálně eliminovaly rizika spojená s výstavbou. Smlouva mezi ČEZem a státem zatím dohodnutá není. První rámcová dohoda má být podepsána letos v létě, druhá konkrétnější část smlouvy má být dořešena koncem roku 2019. Potenciální výstavba nové jaderné elektrárny bude ještě během na dlouhou trať, první přípravné fáze (včetně tendru) by měly trvat do roku 2024, další fáze přípravných prací je pak plánována do roku 2028. Případná skutečná výstavba tak připadá někam za horizont roku 2028. Do té doby se může stát mnoho skutečností, záležitost bude posuzovat i Evropská komise a dnes tedy nelze jasně říci, zda novou elektrárnu skutečně postaví ČEZ nebo projekt přejde pod stát, či zda se vůbec podaří elektrárnu postavit, tak aby někdy v letech 2035 – 2040 začala vyrábět elektřinu.“
„Pro nejbližší roky tak projekt nové jaderné elektrárny vnímáme z hlediska celkového hospodaření ČEZu neutrálně, do roku 2024 by se investiční výdaje na tuto záležitost měly pohybovat maximálně v nízkých jednotkách miliard korun, což není věc, která by měla nějak negativně vychýlit příznivou likvidní pozici společnosti. I další přípravná fáze do roku 2028 by pak podle našeho názoru neměla vytvářet významnější tlak na celkový objem CAPEX. Navíc se domníváme, že výše zmíněné investice by měly být, v případě převedení projektu výstavby na stát, ČEZu refundovány,“ dodal Raška.
Zdroj: Bloomberg; E15
František Mašek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
Nejnovější:
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu