Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Členové FOMC Fedu neprojektují pro rok 2019 žádné zvýšení sazeb; redukce bilance skončí již v září

Členové FOMC Fedu neprojektují pro rok 2019 žádné zvýšení sazeb; redukce bilance skončí již v září

21.3.2019 13:08

Fed včera sazby sice podle očekávání ponechal na stávajících úrovních, i tak ale trhy v mnohém překvapil. Členové FOMC Fedu neprojektují pro rok 2019 žádné zvýšení úrokových sazeb, přičemž se očekávalo snížení ze dvou na jedno projektované zvýšení sazeb. Redukce bilance pak skončí již v září, od května se snižování zpomalí.

Členové FOMC v čele s předsedou Rady guvernérů J. Powellem

Žádné zvýšení sazeb v tomto roce

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) včera podle očekávání ponechal cílové pásmo pro hlavní mezibankovní sazbu federal funds rate na stávajících hodnotách 2,25 % - 2,50 %. V souladu s odhady však již není zveřejnění tzv. dot - plots, které ukazují představy členů FOMC ohledně nastavení úrokových sazeb nejen na horizontu měnové politiky, ale i v dlouhodobějším období. Výhled členů FOMC ukazuje v současné chvíli na žádné zvyšování úrokových sazeb v průběhu celého roku, v roce příštím posléze projektuje jedno zvýšení. Jedná se tak o vcelku překvapivou změnu, jelikož analytici spíše očekávali snížení projektovaného růstu sazeb z prosincových dvou zvýšení na jedno. Fed včera také po zasedání zveřejnil snížení výhledu tempa růstu HDP na 2,1 % z předchozích 2,3 %.

Dot - plots; Zdroj: Bloomberg

Robustní trh práce, nadále ztlumená inflace

Fed v tiskové zprávě zveřejněné po zasedání FOMC sice opět akcentoval robustní trh práce, avšak současně také upozorňuje na zpomalování ekonomického růstu oproti poslednímu čtvrtletí minulého roku. Americké centrální banka upozorňuje na zpomalující růst spotřeby domácností a také investic. Inflace sice na meziroční bázi zpomalila, avšak zejména z titulu vývoj cen komodit; jádrová inflace očištěná o ceny energií a potravin zůstává v těsné blízkosti 2 %. Dlouhodobá inflační očekávání se dle Fedu v posledních měsících příliš neměnila.

Redukce bilance skončí v září

Fed také včera oznámil plán na ukončení redukce bilance, která v současné chvíli probíhá v objemu 30 miliard dolarů měsíčně. Od května by se tempo redukce bilance mělo snížit na polovinu a v září by snižování bilance mělo definitivně skončit. I tento krok je pro trhy veskrze překvapením, když se konec redukce bilance uvažoval spíše někam na horizont konce roku.

Současná bilance Fedu; Zdroj: Fed

Na tiskové konferenci po zasedání FOMC předseda Rady guvernérů J. Powell řekl, že centrální banka v současné chvíli na základě příchozích dat nevidí důvod ke změně úrokových sazeb ani jedním směrem. Podle Powella by Fed měl vyčkat a nechat situaci vícero vyjasnit. Zdůrazňoval také opatrnost v návaznosti na geopolitická rizika současnosti, která jsou hrozbou pro ekonomický růst.

Powell se na tiskové konferenci vyjadřoval také k nízké míře inflace, kdy Fed od finanční krize soustavně podstřeluje inflační cíl (průměrná míra inflace měřeno Fedem sledovaným PCE je kolem 1,5 %). Předseda Rady guvernérů řekl, že tento problém je jednou z hlavních výzev dneška. Posléze dodal, že Fed podle něho neplnil v posledních letech svůj duální mandát symetricky, když inflační cíl dlouhodobě podstřeluje. Tento výrok může naznačovat určitý příspěvek do právě probíhajícího přehodnocování vhodnosti současného režimu vzhledem k jeho alternativám uvnitř Fedu*.

—————————————————————————————————————

*Již delší dobu se ze strany mnohých zástupců americké centrální banky diskutují některé návrhy, které v mnohém připomínají variace cílování cenové hladiny. V poslední době se hovoří zejména o tzv. average inflation targeting, který stejně jako cílování cenové hladiny neodpouští minulé chyby (zde pouze na kratším horizontu), čímž by měl minimalizovat pravděpodobnost dlouhodobého podstřelování inflačního cíle, tak jako je tomu u Fedu v posledních letech zvykem. Změna režimu tímto směrem by posléze podle některých návrhů mohla být vhodným nástrojem, jak ulehčit centrální bance působení ve světě nižší rovnovážné sazby, která zvyšuje pravděpodobnost rychlejšího dopadu na nulovou nominální hranici úrokových sazeb. Tomuto tématu jsme se věnovali např. zde.

 

Zdroj: Bloomberg; Fed


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,8197726,19723
USD20,9107422,07126
GBP29,1252930,74171
CHF23,0547424,33426
PLN5,440725,74268

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X