Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > T. Holub v Londýně prezentoval výhled ČNB

T. Holub v Londýně prezentoval výhled ČNB

19.3.2019 09:38

T. Holub v Londýně prezentoval výhled ČNB pro zástupce Bank of America Merril Lynch a Citibank.

Zdroj: ČNB

Prezentace v Londýně

Člen bankovní rady a bývalý dlouholetý ředitel měnové sekce ČNB v Londýně přednášel před zástupci Bank of America Merril Lynch a Citibank. Tomáš Holub prezentoval mimo jiné makroekonomický výhled sekce měnové, podle které by HDP v efektivní eurozóně měl v tomto roce zpomalit meziroční tempo růstu na 1,5 %. Úrokové sazby v eurozóně tak podle prezentace T. Holuba zůstanou negativní na horizontu celé prognózy.

Prognóza ČNB

Míra inflace v ČR by podle Holuba měla přes setrvávání v horním tolerančním pásmu v prvních měsících tohoto roku mířit zpět k cíli směrem zhora a zůstane na horizontu měnové politiky velmi blízko cíle. Silné domácí inflační tlaky reflektující nadále robustní růst mezd (i když zpomalující, když ČNB očekává pokles tempa růstu nominálních mezd z cca 8 % na 5 %) a nízkou nezaměstnanost budou částečně vymazávány disinflačními importními cenami (z titulu nižší zahraniční inflace a očekáváného návratu koruny na posilující trajektorii).

HDP by mělo podle odhadů ČNB v roce 2019 růst o 3 %m když by hlavními tahouny růstu měly být spotřeba domácností a investice.

Zdroj: ČNB

Riziko slabšího posilování koruny

Koruna by se sice podle prognózy ČNB měla navrátit na posilující trajektorii, avšak Holub v prezentaci sám upozorňuje, že bankovní rada vidí riziko slabšího než očekáváné apreciace. Ta by tak vytvářela prostor pro vyšší úrokové sazby oproti prognóze, se kterou je konzistentní pro rok 2019 stabilita sazeb.

Brexit

V závěru prezentace se T. Holub věnoval tématu brexitu, o kterém již hovořil před několika týdny například zde. Ke kvantifikaci dopadů brexitu a případného vlivu do měnové politiky ČNB se z bankovní rady vyjadřoval také V. Benda s poradcem J. Matějů zde.

 

Zdroj: ČNB


František Mašek, Fio banka, a.s.


Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9024726,17953
USD22,1744223,31158
GBP27,7650729,18893
CHF22,5985523,75746
PLN5,857806,15821

Další měny


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X