Deutsche Bank zažívá zátah kvůli vyšetřování údajné kauzy praní peněz (aktualizováno)
Na frankfurtské kanceláře Deutsche Bank byl dnes podniknutý zátah. Na razii se podílí skupina prokurátorů, policistů a daňových inspektorů. Vyplývá to z vyjádření frankfurtské prokuratury.
Razie je cílena na dva nejmenované zaměstnance společnosti ve věku 50 a 46 let. Osoby, které jsou pověřeny vyšetřováním, také dodávají, že do kauzy jsou zapleteni i další zaměstnanci banky, kteří zatím nebyli identifikováni.
Jádrem vyšetřování je útvar společnosti Deutsche, který sídlí na Britských Panenských ostrovech. Pouze v roce 2016 tento útvar jednal s více než 900 klienty, říkají prokurátoři.
Prokurátorská kancelář ve Frankfurtu říká, že Spolková kriminální policie v Německu uvaluje podezření, že Deutsche Bank AG podporovala klienty v zakládání tzv. offshore businessů v daňových rájích.
Existuje také podezření, že peníze z kriminální aktivity byly přesměrovány na účty Deutsche Bank bez bankovního označení, které by na praní peněz upozorňovalo.
“Více detailů bude oznámeno jakmile vyjdou na povrch. Plně spolupracujeme s osobami, které jsou vyšetřováním pověřeny“, říká firma Deutsche.
Později společnost dodala: “Od chvíle, co jsme se situací obeznámeni, jsme poskytly všechny relevantní informace, odkazující na Panama Papers. Samozřejmě, že budeme úzce spolupracovat se státním zastupitelstvím ve Frankfurtu, jelikož to je v našem zájmu, stejně tak jako objasnit fakta. V posledních letech jsme naší spolupráci dokázali a hodláme v tom pokračovat“.
Zátah zvyšuje tlak na Sylvii Matherat, která je regulatorní ředitelkou společnosti a k firmě se připojila v roce 2014 po tom, co opustila Francouzskou centrální banku. Sylvie Matherat čelí zvyšující se interní kritice za neobstání ve zlepšení efektivnosti procesu banky v oblasti boje proti praní peněz.
Paul Achleitner, předseda společnosti Deutsche Bank, následně údajně neformálně zpochybňoval výkon Sylvie Matherat, ačkoli její vyloučení z firmy prý nebylo zvažováno.
V roce 2015 byla Deutsche Bank pokutována vládní agenturou BaFin (Federal Financial Supervisory Authority) a to částkou 40 milionů EUR. Tento postih byl stanoven za nedostatky v jejích systémech, které jsou zaměřeny proti praní peněz.
O dva roky později společnost souhlasila se zaplacením 630 milionů USD na urovnání amerického a anglického vyšetřování údajného praní aktiv ruských klientů v hodnotě 10 miliard USD.
V roce 2016 byla Deutsche varována anglickým regulátorem FCA (Financial Conduct Authority) ohledně vážných a systematických chyb v jejích kontrolách se zaměřením proti praní peněz, terorismu a sankcím.
Deutsche také čelí otázkám ohledně její role jako bývalé korespondenční banky estonské pobočky Danske Bank, která je zapletená do skandálu s praním peněz v hodnotě 200 miliard EUR.
Akcie Deutsche Bank klesají o 2,07 %.
Zdroj: Financial Times
David Halman
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Frankfurtská burza v úvodu s kosmetickým poklesem
- Frankfurtská burza po zahájení obchodování oslabuje
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Stručné shrnutí výsledků společností Deutsche Bank, Adidas a Porsche
- Frankfurtská burza začíná týden růstem, akcie společnosti Bayer oslabují po prohraném soudu v USA
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,09 %), zemní plyn (-0,88 %) a ropa (-0,72 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,64
- ČR: Míra nezaměstnanosti v červnu dosáhla dle očekávání 4,2 %
- Firemní výsledky na tento týden: Delta Airlines, Conagra Brands, Levi´s
- Frankfurtská burza zahajuje seanci na zelené nule
- Pražská burza otevírá úterý růstem
- Akciový výhled
- Asijské indexy posilují po zveřejnění amerických celních dopisů, Trump naznačil ochotu jednat
- Evropské futures kontrakty se obchodují smíšeně
- Německo: Obchodní bilance v květnu s přebytkem 18,4 mld. EUR při očekávání 15,5 mld. EUR