Inercom se odvolal proti rozhodnutí, jež mu brání v nákupu bulharských aktiv ČEZ (+komentář)
Jak jsme již informovali zde, bulharský antimonopolní úřad zamítl prodej bulharských aktiv ČEZ do rukou společnosti Inercom, která se rozhodla využít lhůtu 14 dní a proti rozhodnutí se odvolala.
„Zamítnutí prodeje ze strany bulharského antimonopolního úřadu z předminulého týdne velmi komplikuje celou transakci, o které jsme předpokládali, že by měla být bez větších problémů schválena. Společnost Inercom nemá na bulharském energetickém trhu významnější postavení, proto nás stanovisko antimonopolního úřadu překvapilo. Aktuálně Inercom reaguje svým odvoláním a celá záležitost tak bude mít pokračování.
ČEZ se zatím oficiálně k celé problematice nevyjádřil. Podle našeho názoru bude mít nadále snahu svá bulharská aktiva prodat. Již dříve dal ČEZ najevo, že pokud prodej Inercomu nevyjde, tak je připraven vyjednávat se zájemcem, jenž se umístil na druhém místě v tendru (mělo by jít o společnost India Power). Rizikem však může být nižší prodejní cena, než ta, která byla dojednaná s Inercomem na konci letošního února. ČEZ ve svých výkazech uvádí, že se s Inercomem dohodl na ceně 326 mil. EUR (dle aktuálního kurzu cca 8,4 mld. Kč).
Celá věc zapadá do letitého komplikovaného vztahu mezi ČEZem a bulharskými institucemi, resp. státem, kdy do hry často vstupovalo politické riziko. Napětí eskalovalo mezinárodní investiční arbitráží, kterou ČEZ vůči Bulharsku zahájil v červenci 2016. Kauza prodeje bulharských aktiv se tak podle našeho názoru může protáhnout i za horizont roku 2018,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.
„Potenciální výpadek příjmu ve výši kolem 8 mld. Kč však nemění náš pohled na dividendu v příštím roce, která by se mohla pohybovat v rozmezí 28 – 30 Kč na akcii. Nadále se tak domníváme, že by ČEZ nemusel reflektovat letošní pokles očištěného čistého zisku do rozmezí 12 – 14 mld. Kč (loni 20,7 mld. Kč), který by při aplikaci stávající dividendové politiky indikoval dividendu poblíž 24 Kč (výraznější pokles z letošních 33 Kč). Zotavující se tržní ceny elektřiny podporující provozní cash flow, stále relativně nízké CAPEX či rozumná míra zadlužení, to vše jsou faktory znamenající takovou likvidní pozici společnosti, která by nemusela dovolit razantnější pokles dividendy v příštím roce,“ doplnil Raška.
Akcie ČEZ aktuálně ztrácí 0,2 % na 578 Kč.
Zdroj: Bloomebrg
Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 870 Kč při stálém doporučení „Underwt/In-Line“
- ČEZ: Ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Baa1 a zvýšila výhled na pozitivní
- ČEZ: EDU II podala kasační stížnost proti rozhodnutí soudu
- ČEZ: Erste přistoupila k navýšení cílové ceny na 1 104 Kč a změnila doporučení na „reduce“
- ČEZ: KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan
Nejnovější:
- Akciové indexy i přes zmírnění ztrát končí v červeném
- Americké indexy pod tlakem celních vyhlídek
- Frankfurtská burza uzavírá s poklesem
- Pražská burza v pátek klesala
- Americké akcie ztrácí, výsledky oznámily Intuit, Deckers Outdoor, Ross Stores a další
- USA: Prodeje nových domů v dubnu na 743 tis. při očekávání 695 tis.
- Colt CZ oznámil záměr uspořádat valnou hromadu mimo zasedání
- Americké futures kontrakty výrazně oslabují, Nasdaq 100 futures -1,83 %
- Vývoj cen komodit: Zlato (+1,09 %), zemní plyn (+1,02 %), měď (+0,57 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,88, dolar oslabuje o 0,74 %