Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Inercom se odvolal proti rozhodnutí, jež mu brání v nákupu bulharských aktiv ČEZ (+komentář)

Inercom se odvolal proti rozhodnutí, jež mu brání v nákupu bulharských aktiv ČEZ (+komentář)

30.7.2018 15:26, BAACEZ

Jak jsme již informovali zde, bulharský antimonopolní úřad zamítl prodej bulharských aktiv ČEZ do rukou společnosti Inercom, která se rozhodla využít lhůtu 14 dní a proti rozhodnutí se odvolala.

„Zamítnutí prodeje ze strany bulharského antimonopolního úřadu z předminulého týdne velmi komplikuje celou transakci, o které jsme předpokládali, že by měla být bez větších problémů schválena. Společnost Inercom nemá na bulharském energetickém trhu významnější postavení, proto nás stanovisko antimonopolního úřadu překvapilo. Aktuálně Inercom reaguje svým odvoláním a celá záležitost tak bude mít pokračování.

ČEZ se zatím oficiálně k celé problematice nevyjádřil. Podle našeho názoru bude mít nadále snahu svá bulharská aktiva prodat. Již dříve dal ČEZ najevo, že pokud prodej Inercomu nevyjde, tak je připraven vyjednávat se zájemcem, jenž se umístil na druhém místě v tendru (mělo by jít o společnost India Power). Rizikem však může být nižší prodejní cena, než ta, která byla dojednaná s Inercomem na konci letošního února. ČEZ ve svých výkazech uvádí, že se s Inercomem dohodl na ceně 326 mil. EUR (dle aktuálního kurzu cca 8,4 mld. Kč).

Celá věc zapadá do letitého komplikovaného vztahu mezi ČEZem a bulharskými institucemi, resp. státem, kdy do hry často vstupovalo politické riziko. Napětí eskalovalo mezinárodní investiční arbitráží, kterou ČEZ vůči Bulharsku zahájil v červenci 2016. Kauza prodeje bulharských aktiv se tak podle našeho názoru může protáhnout i za horizont roku 2018,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

„Potenciální výpadek příjmu ve výši kolem 8 mld. Kč však nemění náš pohled na dividendu v příštím roce, která by se mohla pohybovat v rozmezí 28 – 30 Kč na akcii. Nadále se tak domníváme, že by ČEZ nemusel reflektovat letošní pokles očištěného čistého zisku do rozmezí 12 – 14 mld. Kč (loni 20,7 mld. Kč), který by při aplikaci stávající dividendové politiky indikoval dividendu poblíž 24 Kč (výraznější pokles z letošních 33 Kč). Zotavující se tržní ceny elektřiny podporující provozní cash flow, stále relativně nízké CAPEX či rozumná míra zadlužení, to vše jsou faktory znamenající takovou likvidní pozici společnosti, která by nemusela dovolit razantnější pokles dividendy v příštím roce,“ doplnil Raška.

Akcie ČEZ aktuálně ztrácí 0,2 % na 578 Kč.

Zdroj: Bloomebrg


Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,2381626,63884
USD21,1462022,31980
GBP29,0537830,66623
CHF22,9331224,20588
PLN5,532475,83953

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X