Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Výrobce bezpilotních letounů Primoco vstoupí na trh START Burzy cenných papírů Praha

Výrobce bezpilotních letounů Primoco vstoupí na trh START Burzy cenných papírů Praha

11.5.2018 14:46

Představení české společnosti - výrobce bezpilotních letounů - Primoco UAV, která 15. května vstoupí na trh START Burzy cenných papírů Praha.

Představení společnosti

Česká společnost Primoco UAV, výrobce bezpilotních letadel, vstupuje 15. května na trh START Burzy cenných papírů Praha. Firma Primoco vyvíjí, vyrábí a prodává bezpilotní letoun model One 100/150. Spolu s tím také společnost vyvíjí a prodává motor Engine 500. Mimo to firma generuje výnosy i z pronájmu služeb svých letounů, jejich údržby, prodeje náhradních dílů a výcviku pilotů.

Primoco v loňském roce úspěšně dokončilo vývoj zmiňovaného letounu One 100/150, který probíhal po období tří let. Po jeho vyvinutí společnost zároveň získala certifikaci na bezpilotní letoun ze strany Úřadu pro civilní letectví.

Letoun One 100/150; Zdroj: Primoco

Letoun One 100/150

Letadlo One 100/150 je letounem bezpilotním. To znamená, že je schopný létat bez potřeby pilota pouze za pomocí naprogramovaných letových plánů. Letoun je schopný letět v kuse 10 hodin s doletem zhruba 1500 kilometrů. Při letu se pohybuje rychlostí mezi 100 až 150 kilometry za hodinu a je schopný unést náklad ve výši 50 kilogramů. One 100/150 disponuje vzletovou hmotností až 150 kilogramů. Letoun tak díky svým vlastnostem podle výroků samotné firmy nachází uplatnění v oblasti pátrání a záchranářství, monitoringu požárů, při ochraně hranic či například v sektoru energetiky.  

Motor Primoco Engine 500

Mimo bezpilotní letoun společnost také vyrábí a prodává vlastní motor Primoco Engine 500. Ten disponuje výkonem 50 koňských sil (HP) a životností TBO 500 hodin. Zmiňovaným motorem jsou součástí letounů One 100/150, slouží však i k externímu prodeji zájemcům.  

Motor Primoco Engine 500 Zdroj: Primoco

Plány firmy ve střednědobém horizontu

Do současné chvíle firma vyrobila 40 letadel. Podle vyjádření samotné firmy je Primoco schopno v současné chvíli při dnešních kapacitách vyrábět až 50 bezpilotních letounů ročně, a to díky vlastnímu výzkumnému a vývojovému týmu a kompletnímu výrobnímu zařízení. Firma plánuje se svým produktem cílit zejména na trhy v Rusku, na Středním Východě, v Africe, Jižní Americe a Asii. Co se plánů na střednědobém horizontu týče (tedy roky 2018 až 2023), chce Primoco vyrábět až 250 bezpilotních letounů ročně. V dlouhodobém horizontu se Primoco chce stát globálním hráčem na trhu středně velkých civilních bezpilotních letadel, který je výrazně dynamicky rostoucím trhem. „Pro Primoco jde o velmi zásadní moment v historii společnosti, která za dobu své existence dokázala vyvinout, otestovat, certifikovat a úspěšně zahájit prodej svých letounů ve světě. Vyrábíme a prodáváme letoun, který nemá ve své velikosti konkurenci v celosvětovém měřítku. Upisujeme 15% nových akcií ve společnosti s očekávaným výnosem 200 miliónů korun, které primárně využijeme pro výstavbu nového výrobního závodu s kapacitou 250 letounů ročně“ komentuje vstup na trh START Burzy cenných papírů Praha generální ředitel a zakladatel společnosti Ladislav Semetkovský. Ten je v současné chvíli majoritním vlastníkem se 70 % podílem.


SWOT analýza; Zdroj: Primoco

 

Čísla za rok 2017 a 1Q 2018

V roce minulém, kdy Primoco teprve dokončilo vývoj letounu One 100/150, firma vykázala tržby ve výši 1 milionu a 146 tisíc Kč. Provozní výsledek hospodaření činil mínus zhruba 7 milionů Kč. V prvním kvartále tohoto roku pak firma stihla vygenerovat tržby ve výši 8 milionů Kč a provozní zisk na úrovni zhruba 2,5 milionu Kč. V tomto roce tak firma očekává, že se poprvé dostane do kladného zisku. „K dnešnímu dni máme dohodnutý prodej čtrnácti letadel do Iráku a Malajsie. Zaplaceno máme zatím za osm z nich“ uvedl v dubnu pro Hospodářské noviny generální ředitel L. Semetkovský. Při otázce na riziko odpověděl vcelku jasně: „Největší riziko pro náš byznys je schvalování prodejů ministerstvem průmyslu a obchodu. Transakce nám může být znemožněna," uvedl pro Hospodářské noviny generální ředitel společnosti.

Zdroj: Výkaz zisku a ztrát za období 2015 až 1Q 2018; Zdroj: Primoco

Střednědobý výhled

Firma na svých webových stránkách také prezentuje v analytické zprávě od společnosti C Corporate Finance výhled pro následující roky. Ten je vzhledem k dosavadním číslům vcelku optimistický, když již v průběhu tohoto projektuje tržby ve výši 245 milionů Kč a EBIT 92 milionů Kč. V roce 2019 posléze analytická zpráva projektuje tržby vyšší než 400 milionů Kč a EBIT 144 milionů Kč. V roce 2020 pak 647 milionů Kč a 215 milionů Kč. Kompletní plán je k dispozici dole v obrázku či ve zmiňované analytické zprávě zde.

Finanční plán ve střednědobém horizontu; Zdroj: Primoco

IPO na trhu START Burzy cenných papírů Praha

Vstupem na trh START Burzy cenných papírů Praha společnost veřejně nabídne k úpisu až 722.154 kusů akcií o jmenovité hodnotě jedné akcie ve výši 1 Kč. Veřejná nabídka je činěna na základě rozhodnutí valné hromady ze dne 21.3.2018, kterým bylo rozhodnuto o zvýšení základního kapitálu společnosti z dosavadní výše 4.092.210 Kč až na částku 4.814.364 Kč.

Pro rozvoj Společnosti a realizaci strategického plánu firma dle vlastních vyjádření potřebuje získat externí zdroje ve výši 200 milionů korun právě prostřednictvím navýšení základního kapitálu o 15 %. Získané finanční prostředky by měly být použity na výstavbu nových výrobních prostor s letištěm a pro investici do výrobního zařízení. Dále by měly být získané prostředky použity pro splacení akcionářských půjček v objemu 27 milionů korun. Akcionáři Společnosti Ladislav Semetkovský a Gabriel Fülöpp deklarují závazek, že po dobu 5 let od Emise budou společně udržovat obchodní podíl minimálně ve výši 75 %. Akcionáři společnosti předpokládají vytvoření dividendové politiky.

Záměry společnosti v souvislosti s IPO; Zdroj: Primoco

 

Trh START

START je nový trh pražské burzy pro malé a střední podniky. K jeho spuštění dojde 15. května. Sledujte náš twitterový účet @Fio_investice, aby vám neuteklo představení dalších dvou společností (Fillamentum a Prabos), které na něj vstoupí. Více informací o STARTu naleznete v našem článku.

Kompletní prospekt akcií firmy Primoco je k dispozici zde. Prezentace o společnosti pak zde. Veškeré další informace naleznete na stránkách společnosti pro investory a analytické zprávě jejího IPO poradce, případně ve videu na YouTube.

 

Zdroj: Primoco UAV, C Corporate Finance, Hospodářské noviny


František Mašek, Fio banka, a.s.


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR25,0537726,44423
USD20,7774421,93056
GBP28,8192830,41872
CHF22,8703624,13964
PLN5,476235,78017

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X