Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Dividenda ČEZu v roce 2018 a dalších letech

Dividenda ČEZu v roce 2018 a dalších letech

3.5.2018 12:30, BAACEZ

Podrobné informace o dividendě společnosti ČEZ.

ČEZ

Dividenda ČEZu v roce 2018

Představenstvo ČEZu navrhlo výplatu dividendy v hrubé výši 33 Kč na akcii. Nyní ji musí schválit valná hromada, která se bude konat 22. června 2018.

V případě, že ji chcete obdržet, je potřeba akcie ČEZu koupit nejpozději v den, který předchází datu tzv. ex-date, prvního obchodního dne, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu.

Ex-date připadá na 27. června pro pražskou burzu a na 29. června pro RM-SYSTÉM. Datum výplaty je 1. srpna.

Dividendová historie

ČEZ má dlouhou historii výplatu dividend. Poprvé ji vyplatil v roce 2001 a od tohoto roku ji vyplácí každoročně.

Historie výplaty dividend společnosti ČEZ

Historie výplaty dividend společnosti ČEZ

ČEZ se v posledních letech potýká s poklesem čistého zisku (na dalším grafu oranžová) kvůli nižší ceně elektřiny, která mezi roky 2009 až 2016 klesla na polovinu (viz třetí graf). ČEZ však do roku 2013 výrazně investoval (např. do výstavby elektrárny Ledvice a obnovy elektráren Tušimice a Prunéřov), což se odrazilo na vysokých kapitálových výdajích (na grafu žlutá) a dividendovém výplatním poměru pod 60 %. Od té doby svou investiční aktivitu utlumil.

Vývoj upraveného čistého zisku (oranžová), provozního cash flow (zelená) a kapitálových výdajů (žlutá) společnosti ČEZ od roku 2009

Vývoj upraveného čistého zisku (oranžová), provozního cash flow (zelená) a kapitálových výdajů (žlutá) společnosti ČEZ od roku 2009

Provozní cash flow (na grafu zelená) se drží na poměrně vysokých úrovních a výsledky ČEZu jsou v posledních letech vylepšovány několika pozitivními jednorázovými položkami (např. příjem ze sporu se SŽDC, prodeje akcií MOL, bytů v Písnici, případný prodej bulharských aktiv).

Díky dostatečně vysokým peněžním tokům tak dividendy na pozadí zvyšování dividendového výplatního poměru klesaly pomaleji než čistý zisk. Část volných prostředků management ČEZu směřuje také na akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů a energetických služeb.

Jakou dividendu čekat v dalších letech?

Management společnosti ČEZ loni v březnu spolu s výsledky za rok 2016 aktualizoval dividendovou politiku na 60 až 100 % očištěného zisku s tím, že do dvou let dojde k zúžení pásma v návaznosti na další rozvojovou strategii. Ta zatím nebyla představena a je z části i politickou otázkou (stavba nových jaderných bloků, rozdělení společnosti…).

ČEZ by v následujících letech měl těžit z oživení cen elektrické energie. Vzhledem k zajištění, kdy ČEZ elektřinu předprodává na několik let dopředu, by se však měla vyšší cena elektřiny ve výsledcích plně projevit až od roku 2020, na dividendě tedy v roce 2021.

Vývoj ceny elektřiny v Německu (kontrakt na další rok)

Vývoj ceny elektřiny v Německu (kontrakt na další rok)

Za předpokladu 100% výplatního poměru tak analytik Fio banky Jan Raška očekává, že na pozadí doznívajícího vlivu nízké ceny elektřiny by dividenda mohla klesnout na 23 Kč v roce 2019 a 25 Kč v roce 2020. To je v souladu s očekáváním analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří aktuálně očekávají dividendu na rok 2019 ve výši 25 Kč a na rok 2020 ve výši 24 Kč.

„S očekávaným výraznějším zlepšením hospodaření od roku 2020 by se pak dividenda vyplacená v roce 2021 měla vracet k současným úrovním poblíž 33 Kč,“ komentuje Raška v analýze svůj odhad 32 Kč na rok 2021.

„Výše naznačený případný pokles dividend v letech 2019 a 2020 však v sobě nezohledňuje potenciální prodej bulharských aktiv, námi předpokládaný příznivý vývoj provozního cash flow, značný objem nerozdělených zisků a stále relativně nízkou míru zadlužení. To vše vytváří solidní finanční polštář k tomu, aby nemuselo dojít ve zmíněných letech k výraznější korekci dividendy,“ uvádí Raška dále v analýze.

Za předpokladu zohlednění příznivé likvidní pozice ČEZu tak podle něj společnost může v letech 2019 a 2020 vyplatit kolem 28 až 30 Kč na akcii.

Očekávaná dividenda společnosti ČEZ od Fio banky za předpokladu současné dividendové politiky a při zohlednění likvidní situace společnosti

Očekávaná dividenda společnosti ČEZ od Fio banky za předpokladu současné dividendové politiky a při zohlednění likvidní situace společnosti

Analytický pohled Fio banky na akcie ČEZu

analýze z 9. února doporučuje náš analytik Jan Raška akcie ČEZ (BAACEZ) akumulovat s cílovou cenou 556 Kč.

Informace o dividendách na stránkách Fio banky
Kalendáře
České akcie z indexu PX
Německé akcie z indexu DAX
Německé akcie z indexu MDAX
Německé akcie z indexu SDAX
Články o dividendách českých společností
Moneta Money Bank
Komerční banka
Philip Morris ČR
Stock Spirits Group
Kofola ČeskoSlovensko
Vienna Insurance Group
ČEZ

 

V nejbližší době se můžete těšit na další články o dividendách, sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice.

Zdroj: ČEZ, Bloomberg


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR23,6852524,99975
USD22,8421424,10986
GBP27,5363829,06462
CHF24,1231025,46190
PLN5,056875,33753

Kompletní informace zde