Stavbu nových tuzemských jaderných bloků má financovat spíše stát (+komentář analytika)
Podle vládního zmocněnce Jána Štullera se experti kloní právě k variantě, kdy by nové jaderné bloky měl financovat stát a ne samostatná společnost ČEZ.
K hodnocení variant financování mají podle Štullera vzniknout ještě nezávislé oponentury. Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner doplnil, že výbor pro jadernou energetiku by měl předložit své hodnocení k věci po dalším zasedání, které by se mělo konat 15. května.
„Varianta, že případnou stavbu nových jaderných bloků by nefinancoval samotný ČEZ je pozitivní zprávou pro akcie ČEZ. Manažeři ČEZ se již několikrát v minulosti vyjádřili v tom smyslu (naposledy na konferenčním hovoru k výsledkům za 4Q17), že za současných stále relativně nízkých cen elektřiny nebude mít ČEZ zájem stavbu realizovat. Ministr Hüner dnes navíc novinářům sdělil, že stát by mohl odkoupit část ČEZu, která by pak výstavbu jádra realizovala. Hüner tak podle našeho názoru dává do pozadí variantu dělení ČEZ a zřejmě se přiklání k té variantě, kdy nové bloky by postavila dceřiná firma ČEZu, ve které by stát držel 100% podíl.
Z aktuálních vyjádření je patrné, že varianta výstavby nových jaderných bloků samotným ČEZem se dostává postupně do pozadí a že tato problematika spíše spadne na bedra státu. Jaký konkrétní model financování se nakonec zvolí a jak se to projeví do struktury samotného ČEZu se ukáže v následujících měsících. Je třeba však zároveň připomenout, že stále zatím není ani jasně dané, zda se nové bloky budou vůbec stavět,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZu posilují o 0,59 % na 509 Kč.
Zdroj: ČTK
Marek Šilhart
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ vybuduje přečerpávací elektrárnu na Orlické přehradě
- Skupina ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti kupuje německou Techem Solutions (+komentář)
- Pražská burza v červených číslech, ČEZ dnes poprvé bez nároku na dividendu
- ČEZ podepsal novou úvěrovou smlouvu v celkové výši 9,7 mld. Kč a 426 mil. EUR
- ČEZ informoval o změnách v dozorčí radě
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavřel úterní seanci korekcí o -0,57%.
- Frankfurtská burza uzavřela úterní seanci na zelené nule
- Index Dow Jones se pohybuje v kladných úrovních.
- Pražská burza rostla
- Americké indexy zahajují seanci v zeleném
- Americké futures kontrakty stagnují
- USA: Započatá výstavba v květnu klesla na 1 177 tis. při očekávání 1 430 tis
- USA: Index importních cen v květnu vzrostl o 6,7 %, index exportních cen o 11,2 %
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,80
- Vývoj cen komodit: Ropa (-2,77 %), zemní plyn (+1,24 %), pšenice (+1,23 %)




