Pleskač z ČEZu v rozhovoru popisuje politické pozadí prodeje bulharských aktiv
Místopředseda představenstva energetické společnosti ČEZ v rozhovoru pro tisk popisuje politické pozadí prodeje bulharských aktiv a problémy s podnikáním v této zemi.
Z rozhovoru vyplývá, že situace na bulharském trhu se zkomplikovala v roce 2012, kdy po teplém listopadu přišel tuhý prosinec. Vzhledem k měsíčnímu vyúčtování v Bulharsku tak řadě lidí vyskočila cena za elektřinu, což vedlo k politickým otřesům a změně přístupu k zahraničním investorům v oboru.
ČEZ se podle Pleskače snažil několik let neúspěšně najít řeč s bulharskou stranou, což ho vedlo k mezinárodní arbitráži a následně i k prodeji aktiv. Bulharská vláda podle něj nereagovala ani na předarbitrážní výzvy, ani na informace o chystajícím se prodeji, přičemž jméno Incercom bylo známé minimálně od loňského září.
„Došlo k uzavření smlouvy [s Incercomem] a někdo se lekl, nemohu to interpretovat jinak. Podle mě úlek spočíval primárně v tom, že se rozpojuje vlastnictví našich bulharských aktiv a mezinárodní arbitráž proti bulharskému státu,“ řekl Pleskač.
Pokud jednání s Inercomem selžou, alternativou pro ČEZ je prodej společnosti India Power. K záměru bulharského premiéra Borisova majetkově do bulharského ČEZu vstoupit Pleskač řekl: „Přiznejme si, že to, aby kupujícím vašich aktiv byl někdo, s kým vedete arbitráž, jež se těchto aktiv týká, by byla velmi neobvyklá situace. Nemohu předjímat řešení, když neznám žádný návrh z bulharské strany, ale obecně platí, že kdyby se Bulharsko chtělo stát jednou ze stran smlouvy, součástí dohody by muselo být i narovnání ve věci arbitráže.“
Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes rostou o 0,2 % na 498,4 Kč.
Zdroj: Lidové noviny
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,1%.
- Americká centrální banka FED snižuje sazby o 25 bps. do pásma 4,00 - 4,25%.
- Frankfurtská burza uzavřela v zeleném
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 12. září klesly o 9285 tis. barelů
- USA: Započatá výstavba v srpnu dosáhla 1307 tis. při očekávání 1365 tis.
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 12. září vzrostl o 29,7 %
- Eurozóna: CPI v srpnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2,0 % při očekávání růstu o 2,1 %
- Pražská burza navázala na včerejší pokles
- Zámořské indexy otevřely před dnešním zasedáním FOMC smíšeně, Lyft plánuje spolupráci s Waymem