Management ČEZu preferuje variantu rozdělení společnosti ve vztahu k výstavbě nového jaderného bloku
Managemet ČEZu včera v Dukovanech prezentoval poslancům hospodářského výboru možné varianty, jak se postavit k výstavbě nových jaderných bloků. Byly představeny varianty, o kterých se již dříve hovořilo, v tomto směru tak včera nebylo řečeno nic překvapivého.
První varianta navrhuje, aby novou jadernou elektrárnu postavil samotný ČEZ (konkrétně k tomu určená dceřiná firma) s tím, že ČEZu bude poskytnuto podpůrné schéma prostřednictvím garantovaných cen elektřiny. Druhou variantou je, že výše zmíněnou dceřinou firmu ČEZu by ze 100 % odkoupil stát, čímž by výstavba nového jádra spadla pod jeho taktovku.
Třetí a podle včerejších informací managementem nejvíce preferovanou variantou je rozdělení ČEZu na dvě části – na konvenční („špinavou“) část, jenž by obsahovala jaderné, uhelné, plynové a velké vodní elektrárny, těžbu a obchod – a na regulovanou („čistou“) část, jenž by obsahovala distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a energetické služby (tzv. ESCO služby). V souladu s naším očekáváním je navrhováno, aby v konvenční části stát držel 100 % akcií (stát by tedy musel od minoritních akcionářů vykoupit jejich 30% podíl). V „čisté“ části by stát podle navrhované varianty postupně snížil svůj podíl z nynějších 70 % nejprve na 51 %, posléze pak až na 25 %.
Jak jsme již dříve komentovali, variantu rozdělení ČEZu vnímáme jako poměrně ideální přístup jak se postavit k možné výstavbě jaderných bloků. Investoři by podle našeho názoru měli tuto variantu vnímat pozitivně, když za prvé odpadá riziko s výstavbou nového jaderného zdroje (tu by měl zajistit stát prostřednictvím svého 100% podílu v konvenční části) a za druhé regulovaná část nabízí stabilní byznys s potenciálem stále atraktivní dividendy. Na cenu akcie ČEZ by tak úvahy o možném rozdělení měly mít pozitivní dopad. Eventuální rozdělení ČEZu však není nové téma, minimálně od loňského září začalo být více diskutováno, v ceně akcie tak podle našeho názoru je již částečně započítáno (loni v září se akcie ČEZ obchodovaly kolem úrovně 440 Kč, včera uzavíraly na 521,50 Kč).
Rozdělení ČEZu by podle včerejšího prezentovaného materiálu mělo mít potenciál zvýšit hodnotu společnosti ČEZ až o 65 mld. Kč. To je cca 122 Kč na akcii a ve vztahu ke včerejší uzavírací ceně by to pak hypoteticky posouvalo cenu akcie ČEZ až k hladině 640 Kč. To je podle našeho názoru zatím příliš optimistický pohled. ČEZ z „čisté“ části svého byznysu (tedy z distribuce, prodeje, OZE a ESCO služeb) vykazuje EBITDA zisk v roční výši poblíž 30 mld. Kč. Uvážíme-li, že energetiky zabývající se tímto byznysem se mohou obchodovat i za hodnoty poblíž 10x EV/EBITDA a vezmeme-li v potaz potenciál nárůstu EBITDA za hranici 30 mld. Kč, když ČEZ je v posledním období aktivní na poli akvizic v segmentu OZE či ESCO služeb, tak enterprise value „čisté“ části ČEZu to může posouvat k hranici 300 mld. Kč. To podle našich odhadů může znamenat potenciál nad rámec naší cílové ceny 556 Kč (která je prognózovaná bez vlivu rozdělení) a posun ceny akcie ČEZu blíže k úrovním 600 Kč.
Výše zmíněné tři varianty mají být podle včerejších informací ČEZu posouzeny státním výborem pro dostavbu jádra do konce března, následně by měla být jedna z variant doporučena vládě.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza na začátku týdne nepatrně oslabuje, Fio banka zveřejnila novou analýzu na akcie ČEZ
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
- ČEZ: Soud zamítl žalobu EDF proti tendru na dostavbu Dukovan
- Pražská burza v úvodu obchodování mírně roste, dnes se koná valná hromada Kofoly
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zlato (-0,81 %), pšenice (-0,74 %), zemní plyn (+0,54 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 0,64 % na USD/CZK 21,28
- PepsiCo za 2Q reportovalo tržby i očištěný zisk na akcii nad očekáváním Wall Street
- Goldman Sachs reportoval dobré výsledky za 2Q díky rekordním výnosům z obchodování s akciemi
- Eurozóna: CPI v červnu dle konečných dat meziročně vzrostl o 2 % v souladu s očekáváním
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn +0,82 % na 3,58 USD za mbtu
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1604
- Výrobce polovodičů TSMC reportoval za 2Q nad očekáváním a navýšil celoroční výhled růstu výnosů
- Frankfurtská burza v úvodu roste
- Pražská burza v úvodu mírně posiluje