Vládní činitelé požádali ČEZ, aby rozpracoval variantu rozdělení skupiny, píše Reuters (+komentář)
Agentura Reuters s informací přišla v pátečních podvečerních hodinách. Podle Reuters vládní činitelé požádali vedení ČEZu o přezkoumání varianty odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Návrh má být předložen do konce roku.
Anonymní zdroje blízké situaci v energetické společnosti tvrdí, že představitelé vlády tento týden požádali ČEZ, aby podrobně prozkoumal možnost odštěpení distribuce a obnovitelných zdrojů. Stát by posléze podle těchto zdrojů získal kontrolu nad tradiční energetikou. Rozdělení by dalo vládě plnou kontrolu nad jadernou a uhelnou částí včetně hnědouhelných dolů. Jedná se o část, která má zodpovídat za výstavbu nových jaderných bloků. Návrh je tedy jednou z možností, jak zajistit výstavbu nových bloků jaderných elektráren. „Existuje zadání pro ČEZ, ať rozpracuje tu variantu rozdělení a prodeje neprodukční části, ta druhá část by se dala prodat,“ tvrdí podle agentury Reuters jeden ze zdrojů, který byl podle všeho účasten pondělní schůzky za účasti představitelů vlády ke zmiňované problematice. Účastníci schůzky podle Reuters požádali představitele společnosti, aby návrh předložil do konce tohoto roku, tvrdí zdroje.
Mluvčí ČEZu záležitost nekomentoval, úřad premiéra pouze přišel se strohým prohlášení o tom, že vláda činí kroky, které jsou v souladu s celkovou strategií pro jadernou energetiku. Ministerstva průmyslu a financí situaci dosud nijak nekomentovala. Reuters také zmiňuje, že prezentace, kterou agentura měla k dispozici k vidění, uvádí, že celková transformace ČEZu by měla do státní kasy přinést zhruba 100 miliard korun v případě prodeje celé nově vzniklé firmy. V prezentaci však podle Reuters byly zmiňovány i scénáře, podle kterých by si stát určitý podíl v nové společnosti ponechal.
"Úvahy o možném rozdělení společnosti vnímáme spíše pozitivně pro akcie ČEZ. V té části ČEZu, ve které by byly soustředěny konvenční zdroje (tzn. jaderné a uhelné elektrárny), by stát zřejmě chtěl získat 100% kontrolu s tím, že by se pak mohl postupně věnovat projektu vybudování nových jaderných bloků. Druhá část ČEZu, jenž by obsahovala distribuci a obnovitelné zdroje, a ve které by stát mohl odprodat na burze buď celý svůj podíl či jeho větší část, by podle našeho názoru mohla být pro investory zajímavá a atraktivní, a to jak z důvodu odpadnutí rizika s výstavbou jaderných bloků, tak z důvodu stabilního byznysu s potenciálem stále atraktivní dividendy," říká analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZu uzavřely páteční seanci ve ztrátě 0,62 %.
František Mašek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-1,49 %), zlato (+1,43 %), měď (+1,23 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,97
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě v dubnu dle konečných dat na 49,0 b. při očekávání 48,7 b.
- Německo: Index PMI ve výrobě dosáhl v dubnu dle konečných dat 48,4 b. při očekávání 48,0 b.
- ČR: Index PMI ve výrobě v dubnu na 48,9 b. při očekávání 48,0 b.
- Microsoft ve 3Q překonal očekávání v klíčových metrikách, hlavním tahounem zůstávají cloud a AI
- DAX otevírá v zeleném, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Pražská burza v úvodu posiluje, dnes je poslední den s nárokem na dividendu u Komerční banky na BCPP
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 75 EUR a potvrzuje nákupní doporučení
- Akciový výhled