Policie prověřuje ČEZ ohledně platby do Albánie z roku 2009, polostátní firma je podezřelá z korupce
Albánské úřady a nově i česká policie vyšetřují platbu ČEZu z roku 2009 ve výši 7 mil. EUR, která skončila na soukromém účtu kosovského lobbisty Nue Kalaje, uvádí tisk.
Albánské úřady mají podezření, že mohlo jít o peníze určené na úplatky po tehdy nedávné akvizici tamního distributora. „Tyto platby uskutečněné ČEZem mohly sloužit jako úplatky pro tehdejší úředníky,“ uvedl podle stanice Top Channel předseda parlamentní vyšetřovací komise Taulant Balla.
ČEZ albánské vyšetřování vnímá jako ryze politický boj, uvedl zdroj ze společnosti deníku MF Dnes. Vyšetřování se spustilo po politických změnách v roce 2013.
Nue Kalaj podle svých slov ČEZu připravoval půdu pro jednání, podle albánských médií se dobře zná se synem tehdejšího premiéra. Kalaj peníze z účtu vybral a údajně investoval.
Podle albánských úřadů však Kalaj podnikal jen do roku 2008, zatímco platba proběhla o rok později.
Akcie ČEZu (BAACEZ) dnes otevřely o 0,5 % níže na 402 Kč.
Zdroj: MF Dnes
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
Nejnovější:
- Očekávané události: CPI (ČR), PMI (Německo, eurozóna)
- Wall Street přerušuje dlouhou sérii růstů a klesá
- Americké trhy mírně v záporu
- Frankfurtská burza na začátku týdne vzrostla o více něž procento
- Pražská burza mírně ztratila, Komerční banka bez nároku na dividendu klesá o -6,32%
- Akcie Berkshire Hathaway oslabují po Buffettově oznámení odchodu do důchodu
- USA: Index PMI ve službách v dubnu dle konečných dat na 50,8 b. při očekávání 51,2 b.
- Tyson Foods reportoval smíšená čísla za 2Q, segmentu hovězího masa se vede hůře, než trh očekával
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -0,95 %
- ON Semiconductor zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 1Q