ČEZ a Sokolovská uhelná dosáhly shody v otázce dlouhodobých obchodních sporů (+komentář analytika)
Společnost ČEZ v tiskové zprávě uvedla, že dosáhla se společností Sokolovská uhelná shody v otázce řešení dlouhodobých obchodních sporů. Obě společnosti uzavřely novou kupní smlouvu na dodávku sokolovského hnědého uhlí. Předmětem dohody je rovněž prodej elektrárny Tisová ze Skupiny ČEZ do vlastnictví společností Sokolovská uhelná.
Obě strany se rovněž zavázaly učinit kroky k ukončení všech běžících soudních procesů a nadále nevznášet další nároky.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v tiskové zprávě uvedl: „Obě strany si od dohody slibují narovnání vzájemného obchodního vztahu a vytvoření podmínek pro další výrobu elektřiny a tepla z hnědého uhlí v sokolovském regionu. Pro Sokolovskou uhelnou představuje koupě elektrárny možnost konsolidace aktivit v sokolovském regionu a využití synergií z propojení celého řetězce od těžby uhlí po dodávku tepla a elektřiny spotřebitelům. Skupině ČEZ umožní prodej elektrárny Tisová soustředit se zejména na provoz zmodernizovaných elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice, které jsou zásobované ze Severočeských dolů, člena Skupiny ČEZ.“
„Prodej uhelné elektrárny Tisová nevnímáme jako překvapivý krok. ČEZ již v roce 2013 indikoval, že mezi páteřní uhelné zdroje budou patřit velké elektrárny Tušimice, Prunéřov, Ledvice a Počerady, které jsou zmodernizované (v případě Ledvic se jedná o zcela nový zdroj), vysoce účinné, vytížené a mají dlouhodobě zajištěné dodávky uhlí. Elektrárna Tisová naopak patří mezi menší, zastaralé, méně vytížené a málo účinné zdroje, do kterých již ČEZ nechtěl v budoucnu výrazněji investovat, a které by buď dožily v rámci stávajících ekologických limitů, nebo by byly připraveny k prodeji.
Podmínky transakce nebyly zveřejněny. Pro srovnání, ČEZ v roce 2013 prodal elektrárnu Chvaletice, o instalovaném výkonu 800 MW a roční produkcí kolem 3000 GWh, za 4,1 mld. Kč plus 90 % z tržní ceny 5,3 mil. ks emisních povolenek, jenž byly elektrárně udělovány zdarma (v tehdejších cenách povolenek to činilo cca 450 mil. Kč). Tisová je zastaralá elektrárna, fungující od začátku 60. let, její instalovaný výkon je 289 MW a ročně vyrábí kolem 1400 GWh elektřiny. Domníváme se, že prodejní cena by měla být výrazně nižší, než tomu bylo při prodeji Chvaletic,“ dodal analytik Fio banky Jan Raška.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti ČEZ
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Pražská burza na začátku týdne nepatrně oslabuje, Fio banka zveřejnila novou analýzu na akcie ČEZ
- ČEZ: Zvyšujeme cílovou cenu z 834 Kč na 1044 Kč, doporučení snižujeme z "držet" na "redukovat"
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
- ČEZ: Soud zamítl žalobu EDF proti tendru na dostavbu Dukovan
- Pražská burza v úvodu obchodování mírně roste, dnes se koná valná hromada Kofoly
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci růstem o 0,32%.
- Johnson & Johnson reportoval silné výsledky za 2Q a navýšil celoroční výhled
- Frankfurtská burza uprostřed týdne mírně oslabila, Bayer prodlužil smlouvu se CEO až do roku 2029
- Index Dow Jones se pohybuje v červených úrovních.
- Bank of America ve 2Q pozitivně překvapila výnosy z obchodovaní
- Morgan Stanley reportoval výsledky hospodaření za 2Q
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 11. červenci poklesly o 3859 tis. barelů
- Komerční banka oznámila ukončení výkonu funkce předsedkyně a členky dozorčí rady
- Americký trh otevřel bez výraznějšího pohybu, reportovaly Johnson & Johnson, Bank of America a další
- Pražská burza ztratila