Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Akcionáři Kofoly zvažují prodej většího balíku akcií, v úvahu připadá také navyšování kapitálu

Akcionáři Kofoly zvažují prodej většího balíku akcií, v úvahu připadá také navyšování kapitálu

13.10.2016 16:54, BABKOFOL

Finanční ředitel Kofoly, Daniel Buryš, pro tisk komentoval vývoj akcií a další možnosti vývoje. K navýšení free floatu by mohlo dojít prodejem balíku akcií ze strany velkých akcionářů, případně navýšením kapitálu, pokud by vyšla velká akvizice.

"Aktuální kurz akcií nás netěší. Diskutujeme s akcionáři o tom, jak tento problém vyřešit," říká finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš.

Institucionální a individuální investoři drží pouze 6,72 % akcií společnosti. Zbylé akcie drží její předchozí vlastníci a management. Zvýšit tzv. free float by podle Buryše mohl prodej další části podílů významných akcionářů nebo navýšení kapitálu v případě, že se podaří některá z rozpracovaných akvizic. Vyšší ceny by se podle Buryše mohlo dosáhnout zvýšením free floatu na přibližně 20 %.

Vlastnická struktura společnosti Kofola ČeskoSlovensko

Vlastnická struktura společnosti Kofola ČeskoSlovensko

K akvizicím Buryš řekl: "Do konce roku už s dalšími akvizicemi ale spíše nepočítáme. Myslel jsem si, že se nám letos podaří dvě, ale pravděpodobně zůstane u té jedné.“ Kofola letos koupila chorvatskou značku minerálních vod Studenac.

Věříme, že hlavní důvod poklesu akcií není spojen s kondicí firmy a důvěrou investorů, ale je způsoben nízkými objemy obchodování,“ řekl Buryš.

S tím ale nesouhlasí makléř Fio banky David Lamač: „Domnívám se, že za poklesem akcií stojí především slabá provozní čísla, při IPO avizovaná a nakonec nerealizovaná akvizice minerálních vod na Slovensku i přetrvávající problémy v Polsku. V porovnání s většími emisemi na pražské burze společnosti též nesvědčí malá informační otevřenost pro investory (viz např. neposkytnutí výhledu pro tento rok či v září oznámená akvizice chorvatských minerálních vod Studenac bez bližších finančních podrobností). Bez těchto atributů bude těžko hledat přízeň trhu. Naopak pokračující růstový příběh by investoři zohlednili v ceně akcie bez ohledu na malý free float.“

"Polsko je pro nás tvrdý oříšek. Kvůli nižší výrobě jsme tam zavřeli jeden výrobní závod, ještě nás čekají další opatření," řekl Buryš.

Kofola ČeskoSlovensko (BABKOFOL) -0,2 % na 399 CZK
Ukazatel Ukazatel 
Kapitalizace (mld. CZK) 8,9 P/E 38,7
Vývoj za letošní rok (%) -18,6 Očekávané P/E 36,7
52týdenní minimum (CZK) 346,3 Prům. cílová cena (CZK) 480,0
52týdenní maximum (CZK) 522,0 Dividendový výnos (%) --

Zdroj: Hospodářské noviny


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6485226,01648
USD22,7341423,99586
GBP28,7404730,33553
CHF25,6842827,10972
PLN5,706546,02326

Kompletní informace zde