Asijské trhy zakončily obchodování poklesem s výrazným posílením japonské měny
Asijské akciové indexy navázaly na páteční pokles amerických trhů, když se investoři nadále obávají blížícího se hlasování o výstupu Velké Británie z Evropské unie. S rostoucí averzí k riziku se zvyšuje cena dluhopisů a posiluje japonský jen.
Japonský index zakončil se ztrátou o více než 3 % s posílením měny, která působí v opačné korelaci k akciovému trhu.
Čína zveřejnila řadu makroekonomických údajů. Průmyslová produkce se v květnu meziročně zvýšila o 6 % při očekávání růstu o 5,9 %. Maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 10 % při očekávání 10,1 %.
Cena ropy prohloubila páteční ztráty a klesala o více než 1 % k hranici 48 dolarů. Nedařilo se ani průmyslovým kovům (zinek, hliník), na druhé straně futures na americký zemní plyn vzrostly o 1,5 %.
Výnosy japonských dluhopisů klesly na nová historická minima. Dluhopisy se splatností 10 let se obchodují se záporným výnosem ve výši 0,157 %.
Japonský Nikkei 225 -3,51 % na 16019,18 b.
Hongkongský Hang Seng -2,61 % na 20492,48 b.
Čínský Shanghai Composite -3,23 % na 2832,5072 b.
Jihokorejský Kospi -1,91 % na 1979,06 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,92 % na 5312,596 b.
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Pozitivní úvod nového týdne v USA
- Index S&P 500 zatím nad 6600 b.
- Frankfurtská burza na začátku týdne mírně rostla
- Na pražské burze nevýrazný vstup do nového týdne
- Americké akcie zahajují obchodování růstem, investoři vyhlížejí středeční rozhodnutí FOMC o sazbách
- CTP: Agentura S&P zvýšila rating na BBB a potvrdila stabilní výhled
- Americké futures kontrakty indikují kladné otevření
- USA: Newyorský výrobní index v září na -8,7 b. při očekávání 5,0 b.
- Elon Musk nakoupil akcie Tesly za 1 mld. USD
- Vývoj cen komodit: Kukuřice -1,05 % na 4,255 USD za bušl