Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Bitva o vedení likérky Stock Spirits pokračuje, akcionáři včera dosáhli odchodu ředitele

Bitva o vedení likérky Stock Spirits pokračuje, akcionáři včera dosáhli odchodu ředitele

19.4.2016 19:27, BAASTOCK

Představenstvo likérky Stock Spirits Group dnes zveřejnilo odpověď na dopis akcionáře Western Gate. Zabývá se v něm tématy nadnesenými akcionářem, odchodem dosavadního CEO a brání se zvolení nových členů představenstva.

Likérka Stock Spirits Group dnes zveřejnila odpověď na dopis akcionáře Western Gate Private Investments, ve kterém akcionář kritizoval management likérky, mimo jiné požadoval odchod ředitele Chrise Heatha a jmenování jím vybraných dvou členů představenstva na valné hromadě odložené na 23. květen.

Představenstvo jednomyslně doporučuje akcionářům likérky odmítnout návrhy Western Gate z následujících důvodů:

  • Luis Amaral, majetek jehož rodiny Western Gate spravuje, je jako výkonný ředitel a největší akcionář distribučního řetězce Eurocash, největšího zákazníka likérky, ve střetu zájmů.

  • Amaral chce, aby Stock Spirits navyšovala svůj podíl na trhu bez ohledu na ziskovost, a přímo by profitoval ze získání vlivu na cenovou politiku likérky. Předseda představenstva, David Maloney, v prohlášení dodává: „Nejsme ochotni se účastnit agresivní cenové války, abychom získali ztracený tržní podíl za každou cenu. Takové směřování by vedlo k nižšímu zisku pro likérku a těžily by z něj její zákazníci, včetně Eurocashe Luise Amarala. Přesto reagujeme na konkurenční prostředí a sledujeme cenové diferenciály (vůči konkurenčním produktům) a u vybraných klíčových produktů jsme snížili ceny, abychom zůstali konkurenceschopní. Výsledky by se měly projevit od 2Q dále." Podle Maloneyho by také Amaral bránil geografické diverzifikaci směrem z Polska, domovského trhu Eurocashe.

  • Představenstvo věří, že zájmy všech akcionářů může hájit pouze nezávislé představenstvo, jehož členy nevybírají jednotliví akcionáři. Představenstvo nevěří, že by členové představenstva navrhnutí ze strany Western Gate byli mohli být považováni za nezávislé. Představenstvo věří, že by bylo kompromitováno, pokud by se komerčně citlivé záležitosti probíraly v přítomnosti reprezentantů navržených akcionářem největšího zákazníka.

  • Plné přehodnocení strategie fúzí a akvizic, požadované ze strany Western Gate, by v krátké době po nedávném přehodnocení korporátní strategie, zveřejněném spolu s výsledky za rok 2015, znamenalo mrhání prostředků. Podle Maloneyho se nejedná o novou akviziční strategii, jak ji Western Gate prezentuje, ale rozšíření dosavadní strategie o nové trhy podobné dosavadním a nové značky, atraktivní pro stávající trhy likérky, které jsou však vlastněné subjekty mimo oblast střední a východní Evropy. Prioritou pro společnost je však řešení problémů v Polsku.

  • Kroky učiněné managementem likérky v minulém roce a v návaznosti na letošní přehodnocení strategie v Polsku přináší výsledky, což potvrzuje hospodaření v prvním čtvrtletí.

David Maloney se ve své odpovědi vyjádřil k některým bodům z dopisu Western Gate:

Náklady na britskou kancelář podle společnosti nečiní většinu korporátních nákladů, jak si myslí Western Gate

Porovnávání korporátních nákladů za rok 2015 s náklady za rok 2011, kdy ještě společnost nebyla kotovaná na londýnské burze, je podle Maloneyho zavádějící. Korporátní náklady zahrnují také náklady, které jsou řízené centrálně a následně účtovány střediskům, náklady spojené s veřejným obchodováním akcií společnosti, náklady na projekty (např. refinancování a fúze a akvizice) a především náklady spojené s vývojem měnových kurzů. Podle představenstva by náklady přesunu sídla do Polska, navrhovaného ze strany Western Gate, značně převážily potenciální úspory.

Podle podrobnějších údajů, nyní likérkou zveřejněných, klesly v roce 2015 náklady na britskou centrálu společnosti na 7 mil. EUR ze 8,7 mil. EUR za rok 2013, zatímco celkové korporátní náklady vzrostly na 16,7 mil. EUR z 14,2 mil. EUR, především vlivem FX nákladů. Náklady na britské sídlo tudíž nečiní většinu korporátních nákladů, jak tvrdí Western Gate ve svém dopise.

Za ztrátou tržního podílu v Polsku stojí agresivní cenová konkurence a zpomalení vývoje nových produktů v roce 2014

Ke ztrátě tržního podílu na polském trhu uvedl, že konkurenti likérky absorbovali 15% zvýšení spotřební daně v lednu 2014 do svých cen, které jsou nyní na úrovni z roku 2013. Podle Maloneyho to je chyba, která v krátkém období škodí celému odvětví.

Strategie likérky počítá s vytvářením produktů, za které jsou spotřebitelé ochotní si připlatit. V roce 2014 došlo ke zpomalení vývoje nových produktů (NPD, new product development), čehož využila konkurence a přišla s více produkty než obvykle. Likérka proto v roce 2015 na polský trh přišla s 33 novými produkty, z toho s 29 ve druhém pololetí. Tyto produkty jsou proto zatím pouze v brzké fázi růstu a společnost věří, že se v letošním roce, projeví na ziskovosti a tržním podílu.

Společnost se v roce 2014 rozhodla snížit slevy a rabaty poskytované zákazníkům na „normální“ úrovně, následkem čehož zakončila rok se slabými vztahy s řadou klíčových zákazníků. To se negativně odrazilo na finančních výsledcích a tržním podílu v roce 2015, ve kterém se společnost zaměřila na zlepšení těchto vztahů. Své zákazníky likérka podporuje marketingovými a promočními aktivitami a navyšuje počet menších obchodů, do kterých dodává, aby v tomto segmentu dohnala konkurenci.

Management likérky neřídil společnost na dálku, brání se představenstvo

Western Gate ve svém dopise kritizuje management likérky pro vzdálené řízení podniku z Velké Británie a podlehnutí syndromu skupinového myšlení.  K tomuto bodu Maloney uvádí, že britští manažeři Ian Croxford a Paula Cardwell trvale sídlili v Polsku poté, co společnost opustili regionální manažeři. V únoru letošního roku se pozice polského finančního ředitele ujmul Bradley Holder, v pátek likérka oznámila jmenování Marka Sypka polským výkonným ředitelem od června. Regionální manažerský tým likérky je tak opět kompletní.

Společnost nahrazení dosavadního výkonného ředitele skupiny plánovala, tlak akcionářů změnu urychlil

Jeden z požadavků Western Gate byl také odchod dosavadního dlouholetého výkonného ředitele likérky, Chrise Heatha, ke kterému včera společnost přistoupila. Maloney k odchodu Heatha uvedl, že představenstvo se otázkou jeho následnictví zabývalo několik měsíců a v úvodu únoru oslovilo personální agenturu. Původní plán počítal se změnou na vrcholové úrovni až po ustanovení nového výkonného ředitele pro Polsko. Kroky ze strany Western Gate však přinutily společnost k urychlení procesu.

Pozice výkonného ředitele skupiny se po čas hledání trvalé náhrady ujme Miroslaw Stachowicz, který v představenstvu likérky působí od listopadu 2015. Společnost bude řídit z Varšavy. Stachowicz působí také v představenstvu společností Harper Hygienics a CCC.

Western Gate ve svém prohlášení vítá jmenování Stachowicze dočasným CEO skupiny a Sypka výkonným ředitelem pro Polsko. Považuje za nutnost, aby nový CEO sídlil v Polsku, a nadále si stojí za svými návrhy dvou nových členů představenstva.

Představenstvo navrhuje usnesení o zpětném odkupu akcií, ačkoliv ho nyní nezamýšlí realizovat

Návrh programu valné hromady mimo jiné obsahuje také usnesení o zpětném odkupu akcií, které by dávalo možnost odkoupit až 20 mil. akcií, tedy 10 % základního kapitálu k 18. 4. Představenstvo v současné době neplánuje zpětný odkup uskutečnit, navrhované usnesení by mu však dalo možnost odkup v budoucnosti realizovat. Odkoupené akcie by společnost buď zrušila, držela, nebo využila v rámci programu odměn zaměstnanců. Pro schválení tohoto usnesení by musely být ¾ hlasů.

Dopis fondu Western Gate Private Investments likérce podpořil také fond Franklin Templeton s 4,2% podílem ve Stocku a Pavol Krúpa, který již dříve projevil zájem o likérku.

Stock Spirits Group (BAASTOCK) +1,3 % na 53,9 CZK
Ukazatel Ukazatel 
Kapitalizace (mld. CZK) 10,8 P/E --
Vývoj za letošní rok (%) +6,0 Očekávané P/E 16,1
52týdenní minimum (CZK) 38,8 Prům. cílová cena (CZK) 56,2
52týdenní maximum (CZK) 77,5 Dividendový výnos (%) 1,4

Zdroj: Stock Spirits Group, Western Gate Private Investments, Reuters


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6431726,01083
USD20,9613322,12467
GBP28,8601530,46185
CHF22,6348923,89111
PLN5,382925,68168

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X