Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Největší akcionář likérky Stock Spirits Group požaduje odchod současného ředitele a další změny

Největší akcionář likérky Stock Spirits Group požaduje odchod současného ředitele a další změny

5.4.2016 16:36, EUR*, BAASTOCK

Společnost Western Gate Private Investments, největší akcionář likérky Stock Spirits Group, požaduje odchod současného ředitele Chrise Heatha kvůli slabým výsledkům společnosti a ztrátě pozice na trhu v Polsku. Navrhuje také zvolení nových dvou členů představenstva.

Společnost Western Gate Private Investments, která v likérce Stock Spirits Group drží téměř 9,7% podíl, požaduje změny ve vedení společnosti, především odchod jejího současného výkonného ředitele Chrise Heatha a pověření agentury vyhledáním jeho nástupce. Do představenstva likérky navrhuje na valné hromadě 17. května navrhuje zvolit dva nové kandidáty s 25letými zkušenostmi v nápojářství.

Western Gate ve svém prohlášení uvádí, že má obavy ohledně poklesu podílu na polském trhu s vodkou, propadu akcií, rostoucích korporátních nákladů, štědrých odměn managementu a vzdálenému řízení z Velké Británie. Vylučuje však, že by měla zájem o převzetí kontroly nad společností nebo její stažení z burzy.

Likérka Stock Spirits Group reagovala tiskovým prohlášením, ve kterém uvádí, že Luis Amaral je jako akcionář a ředitel společnosti Eurocash ve střetu zájmů a že jeho zájmy a zájmy Western Gate nemusí být nutně v souladu s dlouhodobými zájmy všech minoritních akcionářů. Likérka se návrhy Western Gate zabývá a připravuje podrobnější reakci. Akcionářům doporučuje nyní nečinit žádné kroky.

Prohlášení a dopis akcionářům od Western Gate k jednotlivým bodům uvádí:

  • Tržní podíl (objemu prodané vodky) na polském trhu likérky od vstupu na burzu v říjnu 2013 do prosince 2015 klesl o 12,1 p. b. na 26,3 %. Společnost tak ztratila vedoucí pozici a její tržby z Polska mezi roky 2013 a 2015 klesly o třetinu. Podíl ztratila v obou hlavních prodejních kanálech (tradičních obchodech a velkých diskontních obchodech) vůči konkurentům, u kterých Western Gate věří, že měli slabší finanční pozici. Navzdory narůstajícím známkám změny konkurenčního prostředí management nezvládl na vývoj v Polsku zareagovat.

  • Akcie likérky z upisovací ceny 235 pencí a maxima 315 pencí na londýnské burze klesly na 148 pencí. Za jejich poklesem Western Gate vidí právě problémy v Polsku. Nedostatek důvěry v management po několika profit-warningech se odráží také v podstatném diskontu na bázi P/E vůči průměru odvětví.

  • Korporátní náklady likérky, které jsou podle Western Gate z velké části tvořeny náklady britského sídla, vzrostly o 111 % oproti roku 2011 na 16,7 mil. EUR za rok 2015, zatímco tržby skupiny oproti tomu ve stejném období klesly o 11 %. Korporátní náklady v roce 2015 činily 31 % zisku EBITDA, čistý zisk v roce 2015 klesnul na 19,4 mil. EUR. Finanční ředitelka Lesley Jackson během konferenčního hovoru k výsledkům za rok 2015 řekla, že korporátní náklady vedle nákladů na ústředí v blízkosti Londýna zahrnují mimo jiné také náklady servisního centra ve Švýcarsku a další náklady.

  • Odměny managementu jsou navzdory slabým výsledkům štědré. Plat výkonného ředitele Chrise Heatha za rok 2014 byl o 28 % vyšší oproti dalším britským společnostem (s tržní kapitalizací v intervalu +-50 mil. GBP oproti likérce), plat finanční ředitelky Lesley Jackson o 19 %.

  • Představenstvo společnosti podléhá syndromu skupinovému myšlení, vzdálené řízení z Velké Británie nenese výsledky a společnost má problémy se syndromem tzv. otáčivých dveří, jelikož pět regionálních manažerů na třech trzích společnost opustilo od jejího IPO. To vidí jako problém především v Polsku, kde likérka od ledna 2015 nemá výkonného ředitele (pozici dočasně zastává Ian Croxford, který je zároveň provozní ředitel (COO) skupiny).

Představitelé společnosti Western Gate byli před zveřejněním dnešního prohlášení v osobním a korespondenčním kontaktu s managementem společnosti i s dalšími akcionáři. Spolu s výsledky za rok 2015 oznámené přehodnocení fungování likérky v Polsku podle Western Gate nepřináší nic nového k adekvátnímu řešení problémů v Polsku, nová akviziční strategie (nově zahrnující více evropských trhů) dokonce u Western Gate vyvolala další obavy. Western Gate proto bude požadovat, aby představenstvo přehodnotilo tuto strategie a nečinilo žádné fúze či akvizice bez souhlasu akcionářů.

Podle Western Gate managementu likérky došly nápady, jak řešit situaci v Polsku, a představenstvo by těžilo ze zkušeností, svěží perspektivy a energie kandidátů, které společnost Western Gate oslovila skrze agenturu Heidrick & Struggles. Alberto Da Ponte pracoval ve společnostech Heineken, Scottish and Newcastle a Cadbury Shweppes. Druhý navržený kandidát, Randy Pankeviz, v rámci skupiny PepsiCo působil na seniorních prodejních, provozních a finančních pozicích ve střední a východní Evropě.

„Finanční výkonnost společnosti byla slabá, došlo ke ztracení tržního podílu na klíčovém polském trhu, platy a náklady jsou příliš vysoké a vzdálené řízení skupiny z Velké Británie, kde společnost nemá významný zdroj tržeb, evidentně nefunguje. Vrcholný management soustavně svádí vinu na ostatní místo toho, aby se přímo v Polsku zabýval dynamikou místního trhu a řízením podniku. Svěží perspektiva v představenstvu by prospěla všem zainteresovaným stranám,“ uvedl Luis Amaral.

Western Gate Private Investments spravuje majetek rodiny Portugalce Luise Amarala, největšího akcionáře a výkonného ředitele polského velkoobchodního řetězce Eurocash, který je významným zákazníkem likérky. Western Gate Private Investments ve svém prohlášení uvádí, že je dlouhodobým investorem s 10letým investičním horizontem. Amaral v prosinci oznámil získání 8,1% podílu v likérce.

Zájem o společnost a nespokojenost s jejím managementem projevil také slovenský miliardář Pavol Krúpa.

Akcie společnosti (BAASTOCK) dnes na pražské burze uzavřely se ziskem 0,2 % na 51,15 Kč, v Londýně se obchodují se ziskem 1,2 % na 147,5 pencích.

Zdroj: London Stock Exchange, Stock Spirits Group


Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,6115425,97746
USD20,9058722,06613
GBP28,8445830,44542
CHF22,5555923,80741
PLN5,382055,68075

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X