Cena mědi klesá již sedmý den v řadě
Měď jako řada jiných komodit zaznamenala z letošních minim výrazné zisky. Nicméně dnes cena mědi klesá již sedmý den v řadě a někteří analytici nevylučují další pokles cen. Důvodem je přetrvávající růst nabídky, protože těžaři nadále snižují náklady na těžbu.
Analytici investiční banky Barclays v minulém týdnu očekávali, že současný růst cen ropy a mědi není udržitelný, což by mělo vést ke korekci. Ve 2Q Barclays očekává, že měď bude nadále klesat slabým fundamentům a růst cen vysvětluje technickými faktory. Ačkoliv se ekonomická aktivita v Číně sezónně zvýšila, tak to podle Barclays k zotavení cen nestačí, protože zde rostou zásoby mědi.
Analytici jiné banky Societe Generale zmiňují nižší ceny ropy a slabší měny exportních zemí jako důvody, proč klesají náklady na těžbu mědi. Nižší náklady na těžbu snižují motivaci producentů snižovat těžbu.
Následující graf ukazuje vývoj futures na měď v dolarech za libru v průběhu posledních 12 měsíců.
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Kofola: valná hromada schválila dividendu 21 Kč na akcii
- Širší index S&P 500 uzavřel středeční seanci s nulovou změnou.
- Index Dow Jones mírně koriguje předchozí růst.
- Frankfurtská burza uprostřed týdne oslabila
- Dividenda Colt CZ Group v roce 2025 a příštím roce (+komentář analytika)
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 20. červnu klesly o 5836 tis. barelů
- Pražská burza klesala, ČEZ naposled s dividendou
- USA: Prodeje nových domů v květnu meziměsíčně klesly o 13,7 % při očekávání poklesu o 6,7 %
- Americké akciové indexy vykazují mírným růst, výsledky zveřejnily FedEx, General Mills a Paychex
- General Mills zveřejnila výsledky za 4Q, organické čisté tržby meziročně klesly o 3 %