Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > Podle průzkumu agentury Reuters produkce kartelu OPEC zaznamenala nová maxima

Podle průzkumu agentury Reuters produkce kartelu OPEC zaznamenala nová maxima

1.2.2016 12:22

Agentura každý měsíc provádí průzkum mezi analytiky, obchodníky s ropou, ropnými společnostmi a konzultanty ohledně očekávané produkce kartelu OPEC. Produkce ropy kartelu OPEC měla zaznamenat nová maxima díky zvýšení produkce Íránu, Saudské Arábii a Iráku.

Vyšší produkce kartelu odráží pokračující úsilí některých zemí na Blízkém východě bránit svůj tržní podíl, což se před dvěma lety projevily v propadu cen ropy. Při nižších cenách ropy nadále produkce ropy roste, čímž se ceny ropy nadále dostávají pod tlak.

V minulém týdnu jsme byli svědky účinné slovní intervence ruského ministra, který zveřejnil zájem o snížení produkce ropy spolu s kartelem OPEC. Představitelé Saudské Arábie a Íránu nicméně alespoň prozatím nemají o snížení produkce zájem. Konkrétně Írán by snížil produkci až po návratu tržního podílu před zavedením sankcí. Saudská Arábie by snížila produkci jen v případě, že by se k ní přidaly i země mimo kartel OPEC. Podle analytiků Goldman Sachs a Commerzbank je potenciální dohoda o snížení produkce velmi nepravděpodobná.

Ačkoliv by podle Commerzbank měly ceny ropy v dlouhém období růst, tak je možné, že v krátkém období se ceny ropy podívají níže. Írán a Irák budou brzy těžit ropu z nových nalezišť, čímž nadále budou navyšovat produkci ropy.

Podle průzkumu se produkce kartelu zvýšila z revidovaných 32,31 mb/d na 322,6 mb/d. Prosincová data byla revidována směrem výše kvůli návratu Indonésie do kartelu OPEC z 31,9 mb/d. Indonésie těží denně téměř 900 tisíc barelů.

Produkce Saudské Arábie dosáhla nových rekordních maxim na úrovni 10,56 mb/d. Vedle vyšší produkce země navýšila export ropy i kvůli nižší výrobě elektřiny.

Zdroj: Reuters


Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,7458226,11918
USD20,7180821,86792
GBP28,8387430,43926
CHF22,5818723,83513
PLN5,479745,78386

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X