S&P snížila pro Volkswagen rating z A- na BBB+ s negativním výhledem; prodeje v USA klesly o 25 %
Ratingová agentura S&P snížila dlouhodobý kreditní rating pro automobilku Volkswagen. Jedná se o druhé snížení po dvou měsících, kdy agentura snížila rating kvůli emisnímu skandálu.
Ratingová agentura S&P snížila dlouhodobý kreditní rating pro automobilku Volkswagen (VOW3; -3,38 %). Jedná se o druhé snížení po dvou měsících, kdy agentura snížila rating kvůli emisnímu skandálu.
S&P zmínila, že prodeje v Evropě a USA byly horší než průměr v průmyslu, což se dá vnímat odchod zákazníků od značky. Podle S&P se reputace a vnímání značky VW zhoršilo, což se negativně projeví na tržní pozici automobilky a konkurenční výhodu. Kromě nižších zisků a cash flow kvůli v návaznosti na nižší prodeje a ceny se negativně na kreditní pozici automobilky projeví i potenciální pokuty a náklady na soudní spory.
Včera automobilka oznámila, že prodeje značky VW v USA meziročně klesly v listopadu o 25 %. Zatímco většina konkurenčních automobilek v listopadu zaznamenala růst prodejů. Následující obrázek ukazuje meziroční změnu v listopadu.

V listopadu Volkswagen jednal s bankami o půjčce ve výši 22 mld. dolarů na financování nákladů v souvislosti s podvodem u emisních testů. Agentura Reuters dnes uvedla, že se automobilka dohodla na se skupinou třinácti bank na úvěru ve výši 20 mld. EUR bez podrobnějších informací. Nižší rating obecně vede k vyšším nákladům na financování.
Akcie Volkswagen s tickerem VOW3 dnes klesají o 3,73 % na 125,30 EUR. Následující graf ukazuje vývoj akcií VOW3 za poslední měsíc. Pokles posledních dvou dní tak koriguje růstové rally z cen pod 100 EUR v průběhu druhé poloviny listopadu.

O rozdílech mezi akciemi s tickerem VOW3 a VOW jsme psali v tomto článku.
Zdroj: Financial Times, Wall Street Journal, Reuters
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Volkswagen zveřejnil výsledky za rok 2025, zisk klesl na polovinu kvůli clům a jednorázovým položkám
- Frankfurtská burza v úvodu posiluje, Volkswagen reportoval předběžné výsledky
- Německé akcie ve čtvrtek přidaly více než 1 %, tahounem byl Volkswagen
- Frankfurtská burza zahajuje obchodování růstem, index DAX +1,15 %
- Německé akcie v úvodu obchodování oslabují v čele s automobilkami
Nejnovější:
- Intel odkoupí podíl společnosti Apollo Global Management v irské továrně za 14,2 mld. USD
- Americké futures se obchodují v zelených číslech
- USA: Maloobchodní tržby v únoru podle předběžných dat vzrostly o 0,6 % při očekávání 0,5 %
- USA: Změna zaměstnanosti ADP v březnu na 62 tis. při očekávání 40 tis.
- ČR: Státní rozpočet dosáhl v březnu schodku 27,6 mld. Kč
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-2,43 %), zlato (+1,92 %), ropa (-1,44 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,12
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 27. březnu klesl o 10,4 %
- Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v únoru dosáhla 6,2 % při očekávání 6,1 %
- Nike oznámil výsledky za 3Q, očekává pokles tržeb ve 4Q a pomalejší obrat hospodaření




