Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Zprávy z burzy > ČEZ podnikl kroky k zahájení mezinárodní arbitráže proti Bulharsku (komentář analytika)

ČEZ podnikl kroky k zahájení mezinárodní arbitráže proti Bulharsku (komentář analytika)

19.11.2015 18:27, BAACEZ

ČEZ dnes oficiálně sdělil bulharské vládě úmysl vést mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, nedojde-li k urychlené nápravě stávajícího stavu a kompenzaci škod. Výše nároku se údajně pohybuje v řádu stovek milionů EUR.

ČEZ po řadě jednání, která nevedla k nápravě situace, dnes odeslal tvz. Notice of Dispute, což představuje první formální krok k zahájení mezinárodní investiční arbitráže. Obě strany mají nyní prostor pokusit se spor vyřešit smírnou cestou bez nutnosti vést arbitráž.

„Nebude-li možné dosáhnout smírného řešení, jsme připraveni chránit naše investice i prostřednictvím arbitráže,“ uvedl dnes Tomáš Pleskač, ředitel divize zahraničí společnosti ČEZ.

„Úvahy ČEZu o možnosti zahájit mezinárodní arbitráž proti Bulharsku zapadají do kontextu celkové situace v bulharské energetice, když tamní regulatorní prostředí je již několik let pro ČEZ spíše přítěží a dlouhodobě spíše vytváří negativní tlak na provozní ziskovost v jeho bulharském distribučním a prodejním segmentu. Jakékoliv snahy ČEZu bránit své podnikání v Bulharsku (a případně vysoudit finanční kompenzaci) tak vnímáme pozitivně, byť se domníváme, že případná arbitráž by byla spíše dlouhodobým procesem, jenž by mohl trvat i několik let.“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Zdroj: ČEZ, Reuters


Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Související odkazy


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,9691226,35488
USD21,4371322,62687
GBP29,5480631,18794
CHF23,4181624,71784
PLN5,421215,72209

Kompletní informace zde


Tyto stránky používají cookies. Setrváním na těchto stránkách souhlasíte s jejich používáním. Další informace X